„Хората са шокирани, когато чуят, че това се случва в САЩ“, казва Фрейди Реис. Самата тя е била омъжена по принуда. Нейните родители - строго ортодоксални евреи, й избрали съпруг, когато била на 19. Встъпвайки в брак, тя изгубила правото да взима противозачатъчни, да продължава да учи и да си търси работа. Нямала право дори да има собствена банкова сметка. Само седмица след брака, съпругът й започнал да й нанася побои, разказва „Дойче веле“. Цели 12 години преминали, докато Фрейди успее да избяга. Нейното строго религиозно семейство обаче прекъснало контакта с дъщеря си. Така е чак до днес. Фрейди, която има две дъщери, основала организацията „Най-сетне без окови". Днес тя се бори за това на другите млади момичета и жени да им бъде спестена съдба като нейната.

 Кой позволява тези бракове?

Браковете на малолетни всъщност не са разрешени в САЩ, но има и изключения: при наличие на родителско съгласие, на бременност или на съгласие от страна на съдия. Особено в по-бедните провинциални райони на САЩ често се сключват бракове с малолетни момичета. Понякога това става по религиозни причини, нерядко и принудително. Активистката Фрейди Рейс казва, че най-младите жертви на подобна принуда са били едва на 12 години.

При това съществува едно огромно противоречие: американското външно министерство осъжда браковете с малолетни по целия свят като нарушение на човешките права. Но погледнем ли на картата на САЩ, ще видим, че само в четири щата детските бракове са изрично забранени - това са Делауеър, Ню Джърси, Пенсилвания и Минесота. А тези забрани бяха издействани едва в последните години.

 Статистиката не обхваща всички случаи

За да открие колко малолетни момичета са били омъжени между 2000 и 2010 година, Фрейди Рейс е анализирала огромен брой свидетелства за сключени бракове. Цифрите са стряскащи: предполага се, че за този период в САЩ са били извършени бракосъчетания на близо 248 000 малолетни. В повечето случаи по принуда. Впрочем, момичетата, омъжени в религиозни церемонии или закарани за тази цел в чужбина, не присъстват в никакви статистики. Последиците от подобни ранни бракове са опустошителни: засегнатите по правило не успяват да завършат училище, нито да изучат професия, често пъти живеят в бедност и стават жертва на насилие в брака. Между 70 и 80% от браковете с малолетни се разтрогват. Но преди това момичетата преживяват години на мъка и унижения. И това не е чудно, казва Фрейди Рейс: „Когато не са те питали дали искаш да сключваш брак, е ясно, че никой не се интересува дали искаш да се разведеш.“


Женените деца в Германия - най-вече българчета

 

Общо 162 случая на бракове с непълнолетни е имало към края на октомври 2019 година в Германия. Най-много от тях - 70 на брой - са с български граждани. Другите известни случаи са с деца от Сирия (25), Румъния (15), Гърция (11) и други. Това става ясно от справка, предоставена от германското правителство след запитване от парламентарната група на партия „Алтернатива за Германия“, съобщават германските медии.

Потърпевшите са основно момичета.

През 2016 г. броят на женените непълнолетни в Германия е бил около 1400. От юли 2017 година в Германия е в сила закон за борба с детските бракове, припомня „Дойчландфунк“. В закона ясно се посочва, че допустимата възраст за сключване на брак е 18 години. Въпреки това съществуват някои изключения. Едно от тях се отнася за непълнолетни лица с навършени 16 или 17 години, сключили брак съгласно чуждестранно законодателство. Такива бракове не се анулират насилствено от държавата, ако от това възникнат тежки последици за момчето или момичето. Властите обаче не могат да кажат колко точно женени деца живеят в страната, тъй като лица под 16 години не могат да бъдат регистрирани като сключили брак. В регистрите не фигурират и случаите, при които бракът е бил сключен в условията на непълнолетие, но междувременно лицето е навършило 18 години.