В поредния си ход, насочен срещу легалната имиграция, Доналд Тръмп спря издаването на серия работни визи от категориите H, L и J, както и удължи забраната за нови зелени карти. Хиляди българи ще бъдат засегнати от новите ограничения.

Засега те важат до края на 2020 г., но указът може да бъде удължен, и ако Тръмп спечели нов мандат, това вероятно ще стане. 

От момента на обявяването на кандидатурата си за Белия дом, Тръмп е яростен противник на всякаква имиграция - легална или нелегална. Като президент действията му са насочени както към ограничаването на новите имигранти, така и на техните права. Този път Тръмп използва като предтекст пандемията с коронавируса, която доведе до огромна безработица в САЩ - над 40 милиона души са подали молби за помощ от март насам. Критиците на президента казват обаче, че това е само извинение Тръмп и обкръжението му да продължат да прокарват антиимигрантските си политики. 

С указа си Тръмп блокира издаването на визи за широк кръг трудови дейности, включително за компютърни програмисти и други висококвалифицирани работници, които влизат в страната с виза Н-1В, както и за сезонни работници в хотелиерството и други индустрии (Н-2В), студенти на летни програми за следване и работа и домашни прислужници, идващи на J-1 визи.

Заповедта също така ограничава способността на американски фирми в други страни и на международни компании с клонове в САЩ да прехвърлят свои чуждестранни служители в САЩ - на L-1 визи. Тя освен това блокира идването на брачни партньори на чужденци, които работят във фирми в САЩ.

Всяка година около 

7 хиляди български  студенти идват на летни бригади

по програмата Work and travel с J-1 визи. Много от тях тази година не успяха да заминат заради ограниченията с  полетите или защото не успяха да минат интервюта за виза след одобрена работна петиция.

“Едва около 10% от студентите успяха да вземат визи за САЩ. По-малка част от тях успяха да заминат, а някои се готвят в следващата седмица да го направят”, каза пред bTV Станимир Найденов, мениджър в агенция “Интеграл”, която предлага програмата Work&Travel.

Още на 13 март американското посолство спря визовите интервюта и оттогава насам не са провеждани нови.

„Като агенция вече започнахме да възстановяваме сумите в цялост на студентите, които са се отказали от началото на извънредното положение насам. Ще продължим да го правим“, обясни Найденов.

По думите му има възможност да не им бъде възстановена цялата сума. Средно цената на програмата Work&Travel е между 700 и 1200 долара.

Някои от късметлиите, които са изкарали визи преди 13 март, вече са влезли в САЩ, съобщиха от другата голяма агенция USIT Colors.

Стотици българи всяка година се възползват от програмата за високовалифицирани и сезонни работници - визите Н1-В и Н2-В. Много повече кандидатстват, но Конгресът е ограничил общия брой на тези визи до 65 000 на година (плюс 20 000 за завършващи в САЩ). Много от тях са наши сънародници, завършили в САЩ и получили предложения за работа тук.

За фискалната 2016 година 509 българи са получили H-визи според данни на Държавния департамент. Това включва както наетите служители с Н1-В, така и техните съпрузи и деца, както и сезонните визи Н2-В. 

С указа Тръмп нарежда да се намери и промяна на начина, по който се разпределят визите за високи специалисти.

Традиционно квотата на Н1-В визите се запълва още в първите няколко дни след началото на приемния срок и имиграционните служби организират лотария измежду получените петиции. Администрацията на Тръмп вероятно ще премахне лотарията, а ще дава одобрения на тези петиции за Н1-В визите с най-високи заплати.

Между 700 и 1000 български семейства пък печелят зелени карти всяка година от лотарията. Интервютата обикновено се провеждат през месеците март, април и май. Не е ясно каква ще бъде тяхната съдба, защото има срокове, в които тези хора трябва да получат имигрантската си виза и да влезнат в САЩ.

Според Белия дом спирането на работните визи в съчетание с разширените ограничения върху издаването на нови зелени карти ще 

спре влизането на 525 000 чужденци в САЩ 

до края на годината.

Съветникът в Белия дом Стивън Милър, който е архитектът на имиграционната политика на Тръмп, от години настоява за ограничаване или премахване на работните визи с аргумента, че те пречат на американците да си намерят добра работа. През последните месеци Милър заявява, че причинените от коронавируса икономически затруднения още повече налагат да "се спре кранчето".

Бизнес лидери обаче яростно се противопоставят на тази заповед и заявяват, че тя ще блокира възможността им да наемат критично необходими работници от чужбина за трудови дейности, които американците не искат да поемат или не са способни да извършват.

Сегашната забрана разширява обхвата на предишни ограничения, включвайки работните визи, които много фирми ползват, особено в технологичния сектор, лесовъдството, градинарството и парковата поддръжка. Тя не важи за земеделски работници, медици, които участват в борбата с коронавируса, и работници в хранителния обслужващ сектор, както и някои други срочни работници.

Мерките ще важат само за кандидати, които искат да дойдат в страната, а не за работници, които вече се намират в САЩ.

Критици на новия указ казват, че президентът използва сегашната здравна криза, за да приложи дълго 

исканите от Тръмп затваряне на границите

и реформи на имиграционната система, което му дава възможност да изтъква тези мерки в кампанията за преизбирането си. През последните месеци Тръмп въведе сурови мерки по границата с Мексико и забрани влизането на пътници от Китай и редица европейски страни с тежки епидемични огнища от коронавирус.

Издаването на визи в консулствата на САЩ в чужбина вече бележи рязък спад. Статистиката за визите в Държавния департамент показва, че броят на неимигрантски визи е намалял с над 90 процента от февруари насам. Миналия месец САЩ са издали едва малко над 40 000 неимигрантски визи, в които влизат туристическите визи и визите за кратък престой, спрямо 670 000 през януари.

Указът на Тръмп е в унисон с предизборните му обещания, в които той нападаше програмата за работни визи, независимо че неговата компания Trump Organization често използва именно такива визи, за да запълва позиции в различните си бизнеси – като курорта Мар-а-лаго и винарната на Тръмп.