Новото проучване на Cook Political Report Swing State Project, които имат десителития история на точни прогнози и проучвания, показва, че вицепрезидентът Камала Харис води или е с равен брой гласове с бившия президент Доналд Тръмп във всички седем щата, в които се водят битки, с изключение на един. Като цяло тя има малка преднина от 48% срещу 47% в тези щати в пряк сблъсък.

Харис е намалила разликата с Тръмп от последното проучване на Swing State Project през май, когато Тръмп водеше пред президента Джо Байдън с общо три пункта и беше с преднина или равен брой точки във всеки един от седемте държави, в които се води борба.

Единственият щат, в който Тръмп все още има малка преднина, е Невада, въпреки че Харис е намалила разликата с Тръмп с шест пункта от май насам.  

Успехът на Харис в намаляването на разликата се дължи на консолидирането на демократичната база и на увеличената подкрепа сред независимите избиратели.

През май, в петстранната надпревара, включваща кандидати от трети партии, едва 82% от избирателите, които подкрепиха Байдън през 2020 г., бяха решени да гласуват за него тази есен. Харис получава 91% от тези избиратели. Сред независимите гласоподаватели Харис води пред Тръмп с 48% на 40% в двустранната надпревара. През май Тръмп водеше пред Байдън сред независимите избиратели с три пункта (41% на 38%).

Тръмп обаче продължава да има предимство пред Харис по въпроси като границата и имиграцията (+14 пункта), овладяването на инфлацията и разходите за живот (+6) и справянето с престъпността и насилието (+4). Неопределените гласоподаватели и гласоподавателите на трети страни в преобладаващата си част казват, че са по-притеснени от това, че Харис ще определя икономическата политика, отколкото от това, че Тръмп ще определя имиграционната политика.

След като партизаните вече са еднакво ангажирани, следващите над 80 дни ще бъдат битка на инчове, съсредоточена върху (пре)определянето на образа на вицепрезидента и дефинирането на въпросите, по които ще се водят президентските избори. 

Борбата за определяне на Камала Харис

В много отношения Харис не е обременена от това, което е било.

Тя е действащият президент, но 56% от избирателите в щатите, в които се води битката, казват, че тя представлява шанс да „обърне страницата на ерата Тръмп/Байдън“, а 59% виждат в нея представител на „ново поколение лидери“. Тя може да изпълнява функциите на вицепрезидент на Байдън, но печели „двойната омраза“ към Байдън и Тръмп с 30 пункта (54% на 24%) в директното гласуване. Способността на Харис бързо и категорично да спечели тези двойни хейтъри напомня, че коалицията на Байдън през 2020 г. е по-скоро анти-Тръмп, отколкото про-Байдън.

През по-голямата част от мандата ѝ на поста, благоприятните/неблагоприятните рейтинги на Харис съвпадаха с тези на Байдън. През май например общият благоприятен рейтинг на Харис беше -13, докато този на Байдън -15. Днес общият благоприятен рейтинг на Харис се е повишил с 13 пункта (49% благоприятен към 49% неблагоприятен), докато рейтингът на Байдън е останал дълбоко под нулата (43% към 56%). Общият рейтинг на Тръмп по същество е статичен и в момента е 47% благоприятен срещу 52% неблагоприятен. 

Избирателите бяха малко по-загрижени за пасивите и слабостите на Тръмп, отколкото за тези на Харис. Като цяло 59% от избирателите в щатите, в които се водят битките, са загрижени, че програмата на Тръмп за втория му мандат е твърде фокусирана върху личното възмездие, докато 57% смятат, че той е твърде хаотичен и неконтролируем, за да управлява ефективно. По-малък процент от избирателите - 53% - са изразили загриженост, че Харис е твърде либерална, за да управлява ефективно, а 49% са заявили, че тя е „твърде несериозна, за да управлява страната ефективно“.

Тя дори е с равен брой гласове с Тръмп по теми, по които Тръмп заложи голяма част от кандидатурата си, като „кара ви да се чувствате по-сигурни“ (46% Харис срещу 45% Тръмп) и „прилагане на върховенството на закона“ (47% Харис срещу 46% Тръмп), и води с четири пункта пред Тръмп по въпроса кой според избирателите би бил „интелигентен президент“.

„За мен числото „чувствам се по-сигурен“ е най-забележителното в проучването“, казва Патрик Туми, партньор в BSG. „В много отношения видяхме, че опасенията относно възрастта и умствената острота на Байдън му пречат да използва ефективно въпроси, които би трябвало да работят в полза на демократите, като абортите и здравеопазването. Сега виждаме как притесненията относно непостоянния характер на Тръмп и неговата пристрастеност към отмъщението му пречат да превърне относителната си сила по отношение на имиграцията, престъпността, икономиката и външната политика в нещо, което да накара хората да се чувстват по-сигурни с него начело.“

Гласоподавателите остават песимистично настроени по отношение на инфлацията, но Харис (все още) не поема вината за това.

Въпреки че годишният темп на инфлация е спаднал значително от високата си стойност през 2021 г., гласоподавателите от колебаещите се щати не го усещат и не му вярват. Като цяло 57% заявяват, че смятат, че инфлацията се влошава, докато само 25% смятат, че тя се подобрява.

Дори и така, преднината на Тръмп пред Харис по въпроса кой най-добре би се справил с разходите и инфлацията е само шест пункта, което е много по-малка преднина, отколкото би могло да се очаква при това дълбоко ниво на икономически песимизъм.

Избирателите също така са по-малко притеснени от това, че Харис ще определя икономическата политика, отколкото от това, че Тръмп ще определя политиката по отношение на абортите. Като цяло 49% от избирателите в колебаещите се щати казват, че са по-притеснени от това, че Харис ще определя икономическата политика, докато 51% казват, че Тръмп ще определя политиката по отношение на абортите, което ги кара да бъдат по-притеснени. Това е драматична промяна в сравнение с начина, по който избирателите са възприемали същия принудителен избор между Тръмп и Байдън. През май 55% от избирателите бяха по-притеснени от това, че Байдън определя икономическата политика, в сравнение с 45%, които заявиха, че са по-притеснени от това, че Тръмп определя политиката по отношение на абортите.  

С други думи, неодобрението на гласоподавателите за справянето на Байдън с икономическите въпроси надделя над всички други притеснения, които имаха относно Тръмп. Днес случаят не е такъв с Харис начело на листата. 

Имиграцията е най-силният въпрос на Тръмп; Харис има голямо предимство по въпроса за абортите.

Като цяло Тръмп има преднина от 14 пункта пред Харис по въпроса на кого избирателите имат по-голямо доверие да се справи със сигурността на границите, докато Харис има преднина от 19 пункта по въпроса на кого избирателите имат доверие да се справи с въпроса за абортите.

Гласоподавателите са разделени поравно по въпроса какво ги притеснява повече - дали Харис да определя политиката по границите (50%) или Тръмп да определя политиката по отношение на правото на аборт (50%). През май те бяха по-притеснени от политиката на Байдън по отношение на границата (53%), отколкото от потенциалната програма на Тръмп за политиката по отношение на абортите (47%). 

„Забележително е, че Харис избягва значителна част (макар и със сигурност не цялата) от икономическия песимизъм, съпътстващ сегашната администрация, при положение, че е част от нея“, казва Линдзи Вермайен, партньор в BSG. „И въпреки че мнозина очакват тя да поеме по-голяма част от тежестта, свързана с имиграционните проблеми, досега тя дори е избегнала част от тях.“

Борбата за избирателите, които са подложени на кръстосан натиск
В продължение на месеци Тръмп се радваше на почти универсална подкрепа сред своята база, докато Байдън се бореше да задържи своите избиратели от 2020 г. Харис консолидира тези бивши гласоподаватели на Байдън, което на свой ред изравни политическите условия.

Това означава, че борбата тази есен ще бъде съсредоточена върху спечелването на онези избиратели, които все още не са се обвързали с нито един от кандидатите. Някои от тях са разколебани относно това кой кандидат би се справил най-добре с най-съществените им проблеми. Други все още не обръщат особено внимание на състезанието. Друга част от тях мислят да подкрепят RFK-младши, но могат да бъдат разколебани да подкрепят един от кандидатите на основните партии. И като се има предвид фактът, че RFK-младши ще се появи само в няколко бюлетини в щатите, много от избирателите, които в момента са заинтересовани да подкрепят RFK-младши, може да нямат възможност да го направят. 

По-малко гласоподаватели избраха Робърт Кенеди, и повече от тях бяха от базата на Тръмп, отколкото от тази на Харис.

През май Кенеди младши взе 8% от гласовете в състезание с пет кандидати, а 37% от избирателите му избраха Байдън в двустранна надпревара, в сравнение със само 33%, които избраха Тръмп.

Днес подкрепата за Кенеди-младши е спаднала до 5%, а 45% от избирателите на RFK-младши са заявили, че биха гласували за Тръмп в двустранна надпревара, в сравнение със само 26%, които са заявили, че биха подкрепили Харис. 

Всъщност, сред 17% от избирателите като цяло, които казват, че харесват политиката на Тръмп, но не харесват стила му на ръководене, значителна част (13%) клонят към RFK-младши. С други думи, колкото повече хаотичното поведение на Тръмп е в новините, толкова повече Тръмп рискува да загуби избиратели, които би трябвало да спечели с политиката си.

Неопределените избиратели и избирателите от третата партия не харесват стила на Тръмп, но са по-загрижени за инфлацията от общия електорат.
Като цяло малка част от електората - около 3-5% - не е решила за избора си през ноември. Въпреки това, като се има предвид близостта на състезанието, мястото, на което тези избиратели в крайна сметка ще попаднат, ще има значително влияние.

Тези гласоподаватели са непропорционално много жени, по-млади и се определят като умерени в идеологическо отношение. Въпреки че са за избор, те са много по-песимистично настроени по отношение на инфлацията от общия електорат; 72 % от нерешилите и гласувалите за трети партии в двустранната надпревара смятат, че инфлацията се влошава, в сравнение с 57 % от общия електорат.

Най-голямото предимство на Харис пред тези избиратели е дълбоката им неприязън към стила и поведението на Тръмп.