ЯСЕН ДАРАКОВ

ГАЛИНА ПЕТРОВА

От Де Мойн, Айова

  На всеки 4 години партиите в Айова имат една-единствена задача - да проведат първи в страната вътрешно-партийните си избори. През 2012 година републиканците смениха победителя след седмица. Тази година, 2 дни след края на гласуването, демократите все още нямат пълни резултати от своите избори. Проблем с компютърната система и новото мобилното приложение, което брои гласовете, забави дълго първите резултати - бяха съобщени 20 часа след края на гласуването.

И те са изненадващи.

Според данните от 71% избирателни секции Пийт Бутиджидж - 38-годишен, бивш кмет на малкото градче Саут Бенд, Индиана – е с близо 27%. Преди година той беше напълно неизвестен на националната сцена. Той изглежда умерен в позициите си спрямо следващите двама - Бърни Сандърс с 25.2% и Елизабет Уорън - с 18.4%. Представяне доста над очакванията направи и сенаторът Ейми Клобуччар - с 12.6%. Бутиджидж определи резултата си като „феноменален“, като се има предвид фактът, че е стартирал кампанията си, без да е особено известен.

Голямата изненада е твърде слабото представяне на бившия вицепрезидент Джо Байдън - 15.6%. От щаба му никога не са казвали, че Айова е място, където Байдън ще се представи отлично, въпреки че води във всички национални проучвания. Но четвъртото място за едни бивш вицепрезидент, и то в щата, който изстреля Барак Обама на върха в политическия небосклон, повдига сериозни въпроси за смятания за фаворит Байдън. Процентите представляват разпределението на партийните делегати в Айова. Те са общо 41. В щата се провеждат каукусес – партийни събрания, на които гласоподавателите избират партийни делегати – система, подобна на федералната система с електорална комисия, която избира президент на генералните избори. В случая

има разлика с реалните гласове -

Бърни Сандърс има малка преднина като абсолютен брой гласували пред Пийт Бутиджидж. Новото лице на демократите обаче получава най-много нови гласове от тези, които трябва да изберат нов кандидат, който да подкрепят, след като техният фаворит не събира 15% при първото преброяване (как се гласува в Айова - виж в карето). Президентът Доналд Тръмп пък победи в партийните събрания на Републиканската партия за президентските избори тази година, без да срещне съществена опозиция. Той събра малко над 97%. За Айова е необичайно изобщо да се провежда гласуване за републиканска номинация при действащ президент от партията в Белия дом. Партийните събрания в Айова бяха отменени през 1992 г. и 2004 г. Според представители на партията обаче щатските власти са поискали тази година събранията да се проведат, за да се запази статутът на щата като първия в страната, който гласува. Кампанията на Тръмп все пак използва вота, за да изпробва организационната си сила, изпращайки в щата министри, представители на републиканците и членове на семейство Тръмп. Айова често е изкарвала на преден план

неизвестни и изненадващи кандидати, които после са ставали президенти

- например Джими Картър, Барак Обама. Предстои да разберем дали това ще се случи и с младия Пийт Бутиджидж. Според проучванията той се бори за второ място в Ню Хемпшир - първият щат, който гласува в традиционния смисъл на думата с бюлетини идния вторник. Но отличното представяне в Айова обикновено дава силен тласък, така че е възможно Бутиджидж да подобри значително резултатите си в Ню Хемпшър. Въпросът е дали може да го стори и по-нататък - големият му проблем е, че подкрепата за него сред афро-американците клони към нулата. А те представляват една от най-важните групи избиратели за демократите. Именно там е и силата на Джо Байдън, който разчита на неговата „предпазна стена“ - изборите в Южна Каролина, които да му дадат така нужния ре-старт. Но ако той се представи зле, и в Ню Хемпшир не е ясно дали тази стена ще издържи. Кампанията му е почти без пари. За сметка на това милиардерът и бивш кмет на Ню Йорк Майк Блумбърг ще похарчи рекордните 600 милиона долара за реклама. Той не участва в Айова. Неговата стратегия се фокусира изцяло върху т.нар. „Супер вторник” на 3 март, когато гласуват повечето щати с много делегати. Така че голямото пренареждане при демократите тепърва предстои.


Кой е Пийт Бутиджидж?

Пийт Бутиджеж е на 38 години, бивш кмет на Саут Бенд, щата Индиана. Завършил Харвард и Оксфорд. Ветеран от Афганистан, говори 5 езика. Бутиджидж е първият открито гей кандидат, омъжен за учител. Той събра близо 25 милиона долара през четвъртото тримесечие на 2019 г. и засега показва изключителна дисциплина, добра организация в Айова и Ню Хемпшир и умерени позиции. Данните от Айова засилват неговия аргумент, че може да обедини както крайно левите избиратели, така и по-умерените демократи, по-образованите и обикновените работници. Големият проблем за него остава липсата на сериозна подкрепа сред афро-американците.