Киберпрестъпниците са много по-склонни да използват Telegram за продажба и обмен на откраднати данни като алтернатива на т.нар. даркнет. 

Това съобщи в петък британският вестник The Financial Times след съвместно разследване с компанията Cyberint, която се занимава със защита на своите клиенти от киберзаплахи.

„В последно време наблюдаваме над 100% ръст в използването на Telegram от киберпрестъпници. Неговата услуга за шифровани съобщения става все по-популярна сред киберпрестъпниците, които извършват измамни дейности и продават откраднати данни", казва Тал Самра, анализатор по киберзаплахи в Cyberint.

Хакерите често използват отворен канал, наречен combolist, където продават или просто разпространяват данни, включително потребителски имена и пароли. В четвъртък канала бе изтрит, след като изданието е поискало коментар. 

Използването на месинджъра от престъпници може да увеличи натиска върху платформата, със седалище в Дубай, с изискването да се затегне модерирането на съдържанието, тъй като в бъдеще Telegram планира да направи публично предлагане на акции и проучва възможността за включване на реклама в услугата си.

Telegram е мрежа за съобщения, създадена през 2013 г., която работи на повечето мобилни и стационарни операционни системи през интернет. Тя позволява да се обменят текстове, изображения, аудио, видео и други видове файлове, да се провеждат онлайн конференции и да се излъчва под формата на тематични канали, да се осъществяват аудио и видео разговори.