Гърция върна на Турция колекция от над 1 000 откраднати древни монети, след като няколко месеца по-рано Анкара публично подкрепи Агина  в дългогодишния й стремеж да си върне мраморните статуи от Партенона от Британския музей в Лондон.

Гръцкият министър на културата Лина Мендони заяви, че колекцията от 1055 сребърни монети е била задържана от гръцките митничари на границата с Турция през 2019 г.

„Тези монети са били внесени незаконно“, каза Мендони на церемония в Нумизматичния музей в Атина, който е специализиран в колекции от валута и медали.

Гърците са „особено чувствителни“ към въпросите, свързани с репатрирането, подчерта тя.

„Всички незаконно изнесени антики, от която и да е страна, трябва да се върнат в страната си на произход“, добави Мендони.

Турският министър на културата Мехмет Нури Ерсой обясни, че операцията е първото репатриране на подобно културно наследство от страна на Гърция. Гръцки и турски експерти установиха, че монетите са част от съкровище, скрито в Мала Азия между края на V и началото на IV в. пр. н. е. Въпреки че проучванията продължават, най-вероятно съкровището е било укрито в днешна Турция по време на експедициите от Персийските войни на атинския генерал Кимон, ветеран от битката при Саламин през 480 г. пр.н.е.

По-голямата част от тях са тетрадрахми - древни големи сребърни монети, първоначално сечени в Атина и широко използвани в Източното Средиземноморие, обясни нумизматологът от музея Василики Стефанаки, експерт по монетосеченето. Отпечатани с изображение на сова, атинските реликви са били използвани и на местно ниво за плащане на данък на Персийската империя, а персийските управители са ги използвали за награждаване на войниците си.

Други монети идват от Кипър, островите Егина и Милос, от малоазийски градове, основани от гръцки преселници, от царството Лидия от желязната епоха и от Финикия в днешен Ливан.

Мендони благодари на Турция за подкрепата на кампанията на Гърция за връщане на мраморните статуи на Партенона от Лондон.

Британският музей отдавна твърди, че мраморите са били преместени от Акропола в Атина със султански указ, издаден на лорд Елгин, британски посланик в Османската империя. Но през юни Зейнеп Боз, ръководител на комисията за борба с контрабандата към турското министерство на културата, заяви на среща на ЮНЕСКО в Париж, че такъв документ не е намерен в османските архиви.

Нейното изявление е „решаващо“ в полза на позицията на Гърция, посочи Мендони.