Гърция е намалила лихвения си процент по кредитите с 23,3 %, като посочва, че това е най-добрият резултат в Европейския съюз, съобщава германският вестник "Ханделсблат". Намалението се дължи главно на силния икономически растеж през последните две години.

Тези добри приходи доведоха до постъпления от данъци и вместо очаквания първичен дефицит, като изключим разходите за лихви, в размер на 1,6% от БВП, в края на 2022 г. беше отчетен малък излишък от 0,1%, съобщава гръцкото издание "Капитал".

Фискалният успех е още по-забележителен, тъй като през миналата година правителството изплати около 10 млрд. евро под формата на енергийни субсидии.

Освен това през първото тримесечие на 2023 г. данъчните приходи са с 12,4% над планираните.

Вестникът също така похвали стабилността, която консервативният политик внася, конкретно с програмата, представена от Гърция пред Европейската комисия, която цели до 2026 г. съотношението на дълга да бъде намалено с 36 процентни пункта до 135,2 % и ако тази прогноза се сбъдне, Гърция вече няма да бъде страната с най-голям дефицит, а ще бъде изпреварена от Италия с прогноза от 140,4 % през 2026 г.

Документът продължи да обяснява, че макар и висок, гръцкият публичен дълг се счита за устойчив от Европейската комисия поради специфичните му характеристики, но предупреди да не се допуска съучастие, тъй като изплащането на заемите за помощ от ЕМС и ЕИФС ще започне не по-рано от 2034 г. и ще продължи до 2070 г.