сн. ,,Бизнес инсайдър”

Немската канцлерка Ангела Меркел най-после има достойна конкурентка, която има капацитет да я измести от върха на класацията на сп. ,,Форбс" на най-могъщите жени в света. 67-годишната Джанет Йелън очаквано бе утвърдена от Сената за шефка на най-могъщата централна банка в света - Федералия резерв. ,,За" номинацията на президента Барак Обама гласуваха 56 сенатори - 45 демократи и 11 републиканци, срещу само 26 ,,против" - всичките републиканци. Останалите 18 сенатори не можаха да пристигнат във Вашингтон, защото полетите им бяха отменени заради снежните виелици в САЩ.

Досега шеф на Федералния резерв бе избиран с най-малко 70 гласа в Сената (Бен Бернанке през 2010 г.). Постът често се определя като най-важен в световната икономика и втори по влияние в САЩ след този на президента. Назначаването на Йелън, която ще встъпи в длъжност на 1 февруари, създава два политически прецедента. Единият е, че за първи път жена оглавява Федералния резерв от създаването му преди 100 години. Мъжката доминация там продължи толкова дълго, че при представянето на Йелън м.г. Обама се обърка и я нарече „мистър" вместо „мисис".

Вторият прецедент е, че за първи път шефът на Федералния резерв е от лагера на ,,гълъбите", а не от този на ,,ястребите". Йелън многократно е декларирала, че за да пребори безработицата до почти нулево и стабилно ниско ниво, е готова да допусне по-голяма инфлация. А всичките предшественици, освен Бернанке, са били привърженици на точно противоположната философия.

,,Госпожа Йелън е непримирим борец, който разбира, че основната цел на икономическата и финансовата политика е да подобри живота на хората", заяви във вторник Обама. Тя е родена на 13 август 1946 г. в еврейско семейство в Бруклин, Ню Йорк. Възпитаничка е на университета Йейл. В системата на Федералния резерв работи с прекъсвания от началото на 90-те години на ХХ век, включително за да оглави през 1997-1999 г. икономическия съвет към Белия дом през втория мандат на президента Бил Клинтън. През 2004-2010 г. се издига до шефка на клона на Федералния резерв в Сан Франциско, след което е назначена за заместник на Бернанке. Според в. ,,Уолстрийт джърнъл" сега пост №2 се очаква да бъде зает от бившия главен икономист на Световната банка, зам.-шеф на МВФ и шеф на израелската централна банка Стенли Фишер.

Йелън не бе фаворитка на Обама за номинацията му за председател на Федералния резерв. Но той бе принуден да се спре на нея, след като Сенатът въстана срещу кандидатурата на Лорънс Самърс, който възнамеряваше да приключи бързо с т.нар. количествено облекчаване. А именно на този неконвенционален метод в монетарната политика, пуснат в действие през 2008 г. от Бернанке, американците дължат успешната си битка с финансовата криза. Без да им се налага да затягат коланите. Той се заключава във виртуално печатане на пари и поддържане на основната лихва близо до нулата с цел изкупуване на ипотечни деривати и държавни облигации, за да могат банките да не спират да отпускат кредити.

В момента Федералният резерв налива по $75 млрд. месечно в икономиката. И Йелън заяви, че това ще продължи, докато ситуацията се стабилизира. Това означава още по-голям спад на безработицата (в момента нивото е 7%) при допустима инфлация от 2%. Но ,,ястребите" предупреждават, че в дългосрочен план Федералният резерв ще трябва да освободи баланса си от натрупаните вече 3 трилиона виртуални долари. А това може да доведе до прегряване на икономиката. Съпругът на Йелън Джордж Акерлоф е носител на Нобелова награда за икономика от 2001 г. Дори когато отмарят на плажа, двамата си носят за четене икономически текстове, а не романи.