Специалисти от компанията „Гугъл" създадоха невронна мрежа, способна да анализира здравословното състояние на пациента и точно да прогнозира неговото оздравяване или смърт. „Гугъл" постигна напредък в проекта „Медикал брейн" („Mедицински мозък"), който позволява да се предскаже вероятността от смърт на пациента. Проектът се основава на невронни мрежи, които изследват хиляди показатели за здравето и други фактори. Благодарение на „медицинския мозък" лекарите няма повече да си губят времето, като прогнозират хода на заболяването, вероятността за реадмисия или смърт. В невронната мрежа се зарежда цялата информация за пациента, а системата прави прогноза за неговото оздравяване. Ако болестта е тежка, тогава изкуственият интелект претегля всички фактори и дава прогноза за това колко е вероятно пациентът да умре и дори може да назове сравнително точна дата на смъртта.
Представители на проекта разказват как невронните мрежи са успели да предскажат смъртта на жена, която има рак на гърдата в напреднал стадий. Лекарите обявили, че пациентката ще умре с вероятност от 9.3%. „Медицинският мозък", след като изучил всички подробности за болестта, дал още по-мрачна прогноза, базирана на 175,639 фактора - вероятността за смърт в следващите дни е 19.9%. Тежко болната жена умряла след няколко дни. Според експерти такава система ще улесни работата на лекарите и ще им позволи да направят по-точна диагноза и да предскажат хода на заболяването. По този начин вероятността от медицинска грешка практически е намалена до нула, тъй като всички изчисления ще бъдат проверени отново от невронни мрежи.
Не само „Гугъл" работи активно в тази посока. Например руската компания „Джеро" през март тази година въведе специален софтуер, който може да изчисли продължителността на живота чрез пресмятане на данни от биомонитори.