сн. CNN

Георги Ангелов*

Ако със сигурност няма да има споразумение с Гърция, основният въпрос е какво иска да прави Атина след това. Очевидно вече не работи тактиката да се отлага постоянно, за да се чакат отстъпки. Европа е склонна на една отстъпка и тя е да даде още пари на Гърция, което само по себе си е голяма отстъпка. В замяна обаче Брюксел иска реформи, които да приключат веднъж завинаги с тази криза. А точно те са проблемът, който Гърция не иска да приеме.
Не изглежда гръцкият премиер Алексис Ципрас да има скрити козове. Те имаха един коз, който проработи предишния път през 2012 г. Тогава заради кризата в Гърция се разклати цялата еврозона. Това беше козът на Гърция тогава да вземат големи заеми с ниски лихви от Европа и от МВФ. Сега искаха да използват същия коз - този път да заплашат еврозоната и да не връщат заеми. Това сега не проработи - еврозоната сега е реформирана, оздравена, по никакъв начин не се влияе от кризата в Гърция. Дори парадоксално преди седмица еврото поскъпваше с нарастването на риска да не се сключи споразумение с Гърция. Т.е. вече някои експерти смятат, че еврозоната ще стане по-силна без Гърция. В този смисъл Ципрас вече няма козове. В същото време Гърция няма пари - дори за лекарства, за плащане на пенсии, на заплати... Реално Гърция е в много слаба позиция и няма с какво да заплаши кредиторите.
Ципрас не отстъпва, защото ако приеме условията на кредиторите, ще се окаже, че той и СИРИЗА са излъгали избирателите, на които обещаха неизпълними неща - че няма да правят реформи, няма да затягат коланите, няма да си плащат дълговете. Ако престъпят тези обещания, управляващите могат да паднат от власт. Проблемът е, че ако не отстъпят, няма да имат пари, с които да управляват, и пак могат да паднат от власт. Ципрас е в невъзможна ситуация и всяко решение може да го свали от власт.
Не виждам ход, който Ципрас да измисли, за да се измъкне от ситуацията. Единственият изход в такава ситуация е Гърция да излезе от еврозоната, да въведе собствена валута и да мине през хиперинфлация и голяма криза, за която Ципрас може да обвини кредиторите. Този изход не е сигурен, тъй като всяко правителство, създало хиперинфлация, обикновено пада от власт. Така се случи в България при Виденов и в други страни.
Дълга и мъчителна агония предстои на Гърция. Дали дългосрочно нещо ще се подобри зависи от това дали се правят реформи. Влошаването е сигурно при всеки сценарий.
Разбира се, Атина може да откаже да си плаща дълговете, но това влече след себе си много негативни последици. Ще загубят достъп до финансиране от Европа и гръцките банки ще затворят на следващия ден, което ще съсипе икономиката. България е била в такава ситуация през 1990 г., когато отказа да плаща външния дълг. Следващите 4 г., докато се договори с кредиторите, бяха много тежки. В този смисъл фалитът си е нормална опция и повечето страни в Източна Европа са минали през фалит. Той обаче е нещо много тежко и крайно, не е спасение, а по-дълбоко потъване. И след него пак трябва да се договориш с кредиторите, за да излезеш от кризата.
Бъдещето ще покаже дали съдбата на Ципрас ще е като на Жан Виденов. Засега нещата се развиват по същия сценарий. Виденов изгони МВФ и чуждите финансови институции. Същото каза, че ще направи и Ципрас с Тройката. Когата свършиха парите по времето на Виденов, започна банкова криза, хиперинфлация и правителството не можеше да управлява. Към същото се насочва и Ципрас. Той обаче е в началото на мандата и може да направи изненадваща стъпка - в Гърция има такъв пример през 80-те години с Панадреу, който дойде с крайнолеви възгледи, но модернизира ПАСОК в проевропейска реформаторска партия. СИРИЗА има този шанс, преди всичко да се разпадне, но времето работи против тях.
България вече е засегната, тъй като Гърция от 7 г. е в рецесия и в много тежка икономическа стагнация. Не е добре да имаш съсед в криза, икономиката страда от това, че Гърция потъва. Но нищо фатално и шоково няма да се случи при евентуален фалит на Гърция. Просто ще продължи потъването от последните години.
Гърция беше голям пазар за българските износители, беше дестинация номер 1 за износа през 2009 г. Вече е паднала до пето място и продължава да потъва. А българите вече са се пренасочили към други пазари. Гръцките банки имаха доста по-голям пазарен дял преди, но той намалява и те не представляват особен проблем.
Не е странно, че българи, работещи в Гърция, нямат намерение да се връщат в Родината - Гърция е все още в еврозоната, още не е фалирала, все още стандартът на живот не е паднал толкова, че да е сравним с българския. Докато в България имаше 45 г. комунизъм, Гърция беше част от западния свят. През 90-те, когато в България започна прехода и потъването, Гърция беше богата западна страна. Тя има много натрупвания. Вярно е обаче, че много източноевропейски страни - Чехия, Полша, вече са по-богати от Гърция. Ако тя продължи да потъва, дори България ще стане по-богата от нея. Това е неизбежно. Процесът ще се ускори, ако Гърция излезе от еврозоната и въведе драхмата, която би се обезценила веднага многократно. Т.е. българите, които в момента работят там и вземат сравнително добри заплати, в рамките на няколко дни ще се окаже, че не вземат нищо. И тогава ще им се промени възгледът. Съмнявам се, че българите ще се върнат в България при наличие на толкова страни в Европа, които вече излязоха от кризата - Испания, Португалия, Германия, Франция, Ирландия, Великобритания, Кипър. Рано е за връщане в България - една страна трябва да стане доста по-богата, преди хората да започнат да се връщат в нея. Имаме още доста път в тая посока.

---------------

*Авторът е старши икономист в институт „Отворено общество".