По данни на Световната здравна организация всяка година от грип се разболяват 1 милиард души, като 650 хиляди умират от дихателни заболявания, свързани с инфекцията. Затова от там препоръчват поставянето на противогрипна ваксина през октомври или в началото на ноември на възрастните хора над 65 години, на бременните, на страдащите от хронични заболявания и на малките деца над 6-месечна възраст. Според епидемиолозите тази година грипната епидемия в цяла Европа и САЩ се забави, като се очаква тя да се появи през първите десетина дни на април месец. Това според тях се дължи до голяма степен на все още изискването да се носи маска заради коронавируса, но и на климатичните особености. Специалистите съветват да не се контактува с хора, които са видимо болни, да спазваме дистанция от метър и половина със събеседника си, както и да се ползват маски, които е добре да се сменят на два часа. Важно е и спазването на лична хигиена.
Не е добре да пипаме лицето си, очите
устата и носа си, преди да сме измили добре ръцете си. Щамовете „Бризбейн“ и „Канзас“ удрят белите дробове, дихателната и централната нервна система. За разлика от тях, при „Пукет“ и „Виктория“ заболяването е по-продължително. Основната причина е, че при тях антивирусните лекарства действат много по-слабо. От тези щамове много по-уязвими са хората
с проблеми в дихателната система и диабетиците
те са и по-податливи към тях, обясняват вирусолозите. Специалистите уточняват, че независимо дали грипът е от група А или В, на първо място опасността е за бременните, възрастните хора и тези с хронични заболявания. Сред усложненията, до които може да доведе грипът, който се разпространява в момента, са остри респираторни заболявания като пневмонии, ларингити, ангини.
Заразяването
Грипните вируси се разпространяват по въздушно-капков път чрез малки капчици, които се отделят при кихане, кашлица, говор от хора, които са заразени и се намират около нас. Заразяване с грипен вирус става след инхалиране на тези капчици. Ако те не се неутрализират в горните дихателни пътища, навлизат в клетките на носа и гърлото и започват бързо да се размножават. Болният отделя вируса от началото на развитие на симптомите или 24 часа преди развитието им. Вируси продължават да се отделят в рамките на 5-10 дни. Малките деца отделят вируса по-продължително. Пациенти с нарушен имунитет могат да отделят вируса няколко седмици до няколко месеца. Предаването на вирусите на грипа по контактен път - чрез допир - е доста по-рядко.
Сезонността на заразата зависи от витамин D
Алтернативна хипотеза за обяснение на сезонността в грипните инфекции е ефектът на нивата на витамин D върху имунитета към вируса. Тази идея е съобщена за първи път от Робърт Едгар Хоуп-Симпсън през 1965 г. Той предложил, че причината на грипната епидемия през зимата може да бъде свързана със сезонните колебания на витамин D, който се произвежда в кожата под влиянието на слънчевата или изкуствена UV радиация. Това би могло да обясни защо грипът настъпва най-вече през зимата и по време на тропическия дъждовен сезон, когато хората прекарват повече време на закрито, далеч от слънцето, и техните нива на витамин D се понижават.
Лечебни треви за изцеление
Обща слабост, висока температура, хрема, кашлица, главоболие, болки в ставите... Всички познаваме тези симптоми и безпогрешно си поставяме диагнозата – грип!
Неприятното заболяваме можем да преодолеем лесно със скъпи лекарства, но можем и да се доверим на народната медицина, която разполага с цял арсенал от лечебни треви. Грипът е коварна болест и затова по-надеждна е профилактиката, отколкото лечението й. За целта е полезно да се пие по няколко пъти на ден чай от малинови клонки, а за активиране на имунната защита е полезно да се взимат по 30 капки на ден настойка от корени на женшен, ехинацея и златен корен. Лъжица мед, сокът на 1 лимон, 2 см настърган джинджифил, 1 скилидка чесън и 2 с.л. ябълков оцет
укрепват имунната система
имат противовъзпалително действие и ни предпазват от грипа. Ако все пък грипът ни е повалил, добър ефект ще има приемането на отвара от пача трева, чиито целебни свойства са наистина уникални. Нейната настойка помага и при коклюш, туберкулоза, бронхиална астма и нервно изтощение. Приготвя се, като се залее 1 с.л. от билката с 2 чаши вряла вода. Приема се по половин чашка 2-3 пъти на ден преди ядене. Чаят от мащерка също облекчава симптомите на грип. За целта 1 ч.л. от билката се залива с 1 чаша гореща вода и се оставя да престои 1 час. Прецежда се, подслажда се с мед и се пие затоплена по 1 чаша 2 пъти на ден. Да не забравяме и добрия стар липов чай, който също помага да се изпотим, да свалим температурата, а ако към него прибавим 5 г сода за хляб, може да го използваме за гаргара при ангина. Той се приготвя, като 1 с.л. цвят от липа се залее с чаша вода и се вари на слаб огън за 5 мин.