Президентът на САЩ Джо Байдън поднесе днес рядко по рода си и историческо извинение за жестокостите, извършвани в продължение на повече от век в училищата интернати в страната, където десетки хиляди деца на индианци, отнети от семействата им от държавата, са били настанявани и малтретирани с цел насилствена асимилация, предаде Франс прес.
„Официално се извинявам като президент на САЩ за това, което сме извършили“, заяви Байдън в резервата за индианци Гила Ривър в щата Аризона, след като запази минута мълчание в памет на жертвите на тази политика.
Той нарече тези жестокости „петно върху американската история“, посочва Асошиейтед прес.
„Това е грях за душите ни“, каза Байдън с глас, изпълнен с гняв и емоции, „Честно казано, няма никакво оправдание, че това извинение е отнело 50 години.“
Байдън говори за малтретирането и смъртта на местни деца, които са резултат от политиката на федералното правителство, като отбеляза, че срамната история остава неизвестна и трябва да бъде разказана. Президентът подробно описа как неговите политики са се стремили да подкрепят коренните жители на Америка с работни места и нова инфраструктура.
Демократите се надяват, че посещението на Байдън в земите на индианското селище Гила Ривър в покрайнините на мегаполиса Финикс в щата Аризона ще даде тласък и на усилията на вицепрезиденката Камала Харис за повишаване на избирателната активност в ключовия щат, в който се води оспорвана битка, отбеляза АП.
Байдън, чийто мандат приключва, беше обещал на племенните лидери преди почти две години, че ще направи посещение в земите на индианците.
В разговор с журналисти вчера, преди да отпътува за щата Аризона, президентът заяви, че извинението за ролята на американското правителство в малтретирането на деца от коренното население и тяхното пренебрегване е „нещо, което е трябвало да бъде направено много отдавна“. Според Белия дом в продължение на десетилетия федералните училища-интернати са били използвани за асимилиране на децата в обществото на белите.
Общо е имало над 400 училища, често управлявани от църква, в 37 щата или тогавашни територии. Местните деца са били насилствено взимани за една политика, която активистите наричат културен геноцид, за да ги „цивилизоват“ - брутална програма, обобщена във фразата „Убий индианеца, спаси човека“. Емерсън Горман, старейшина и лечител от племето навахо, каза пред AФП в интервю от 2020 г., че е бил взет от семейството си, когато е бил само на пет години. В интерната момчетата са били принуждавани да режат дългите си плитки, забранено им било да говорят техния език, казано им било, че религията им е „зла“ и са били притискани да приемат католицизма.
Официалните извинения за миналите грехове на държавата са рядкост. През 1988 г. президентът Роналд Рейгън подписа закон за компенсиране на над 100 000 японски американци, затворени в лагери за интерниране по време на Втората световна война. Президентът Бил Клинтън през 1997 г. официално се извини за скандалния медицински експеримент от средата на 20-ти век, при който стотици чернокожи мъже умишлено не бяха лекувани от сифилис. А през 2016 г. Барак Обама стана първият действащ президент, посетил Хирошима, въпреки че не се извини официално. През 2008 г. Камарата на представителите на САЩ се извини за 246 години афроамериканско робство и репресивните закони на Джим Кроу. Сенатът прие подобна резолюция през следващата година. Но извиненията на Конгреса не предлагат компенсация на потомците на роби.
Посещението ще даде възможност на Байдън да подчертае своята и на Харис подкрепа за коренните народи - група, която исторически е предпочитала демократите в щат, който той спечели само с 10 000 гласа през 2020 г.
Надпреварата между Харис и бившия президент Доналд Тръмп се очаква да бъде също толкова оспорвана и двата предизборни щаба правят всичко възможно, за да подобрят избирателната активност сред основните си поддръжници, отбелязва АП.