Ансамбъл "Хоро" отбеляза 20-ия си юбилей с грандиозен спектакъл в залата на център "Коперник" в Чикаго. Танцовият състав, основан от Иринка и Тодор Гочеви е първият в града с най-много българи в САЩ.  Двамата от 2003 година предават българските традиции и култура. Метафоричното заглавие на спектакъла "Да потъне вдън земя злото и бъде цар доброто" като че ли издаваше мисията и пътят на всички, минали през годините в редиците на "Хоро". “Ансамбъл “Хоро” за мен е носител на българското и пази българската традиция, от която всички българи в Чикаго имаме острата нужда да продължаваме и да я разпространяваме особено за младото поколение.”, каза Ирина Гочева зад кулисите на спектакъла.

20 години ансамбъл

"Исках да участват всички изпълнители от поколенията назад. Бих казала, че голяма част от тях във времето се смениха. Една част е във залата и гледа спектакъла", сподели още Ирина Гочева.

Генералният ни консул в Чикаго Светослав Станков връчи специален сертификат, с който ансамбълът е удостоен от Сената на щата Илинойс. “Получихме признание от Сената на САЩ в Илинойс, с което българското хоро и българския народен танц, благодарение на делото на Тодор и Ирина Гочеви, става част от културното историческо наследство на Америка.”, каза Станков. Водещи на спектакъла бяха Галина Петрова от BG VOICE и актьорът и режисьор Иван Ангелов, а генерален спонсор е транспортната компания Merx Global на братята Христиан и Павел Пенев. "Вашите аплодисменти снощи не само за прекрасните танцори, който безсъмнено изпълниха сърцата и душите ни с гордост и щастие. Те са за неуморните майки, които от месеци шият и поправят костюми, присъстват на всяка репетиция и плетат коси от ранни зори. Те са за семействата на всички участници, които безрезервно носеха, тичаха, чистиха, и откликваха на всеки призив за помощ.", каза Галина Петрова.

Повече от 50 години Иринка и Тодор Гочеви танцуват

като представят българските традиции и фолклор в България и в Америка. След като завършва хореографско училище в София и висша хореографска педагогика и режисура в Пловдив, Ирина започва артистичната си кариера в Сливен. Там свързва съдбата си с Тодор и двамата се посвещават на танца. Танцуват заедно в професионалния ансамбъл „Сливен“, където са хореографи, а тя – и балетмайстор, сега пак заедно – в „Хоро“. Иринка влага умение и душа, за да изгради професионален ансамбъл от самодейни танцьори в Чикаго и нейният пример е заразителен.

Ансамбъл "Хоро" е започнал със 7 души, сега наброява повече от 50, а съставите са няколко в различни възрастови групи.

В заглавието на концерта Иринка предава доброто послание – „Да потъне в дън земя злото – да бъде цар доброто“. Подканя да сме добри, да се уважаваме, да правим добро. Декоративните елементи на шевицата с кодираните си послания за плодородие и добро са част от фолклорната магия.

20 години ансамбъл

Подготовката за концерта е отнел близо две години.

“За нас това е мехлем за душата - да бъдем заедно и да танцуваме, да споделяме красотата на българския танц, хванати ръка за ръка", каза Ирина. "Поканени са много гости, колеги хореографи от различните щати, които имат отношение към професионалната хореография и са ценители на българското танцово изкуство."

"Ансамбъл “Хоро” за мен е носител на българското и пази българската традиция, от която всички българи в Чикаго имаме острата нужда да продължаваме и да я разпространяваме особено за младото поколение."

Участници в концерта

бяха

певиците Йоана и Калина Андрееви и солистката на Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев" Нели Андреева. Американската земя беше залята от музиката на Георги Андреев, ръководител на ансамбъл „Филип Кутев“ и на цяло съзвездие от композитори: Пейо Пеев, Маргарита Дикова, Йовка Клинкова, Стефан Мутафчиев. Водещ на събитието беше журналистът на BG VOICE за Америка - Галина Петрова.

Българският консул в града Светослав Станков връчи на създателката и ръководителка на ансамбъл "Хоро" Иринка Гочева специален сертификат, с който са удостоени от Сената на щата Илинойс по повод годишнината им. 

“Получихме признание от Сената на САЩ в Илинойс, с което българското хоро и българския народен танц, благодарение на делото на Тодор и Иринка Гочеви, става част от културното историческо наследство на Америка", каза Станков.