Няколко градове-убежища в САЩ заведоха дело срещу администрацията на Доналд Тръмп заради имиграционната й политика, заяви градският прокурор на Сан Франциско Дейвид Чиу. 

„Сан Франциско поведе кампанията от съдебни дела за защита на градовете-убежища от федерално превишаване“, каза служител на местните правоприлагащи органи. По-конкретно, градовете-убежища са общности, предимно в щата Калифорния, които позволяват на нелегалните имигранти да се заселят и живеят там за дълги периоди от време. 

Според адвокат Чиу администрацията на Тръмп иска да лиши такива градове от средства и да постави местните власти под федерален контрол. 

Искът е насочен срещу указите на президента Доналд Тръмп и действията на неговата администрация, целящи да принудят местните власти да изпълняват политиките на Белия дом по отношение на имиграцията и имигрантите без документи.

Тръмп е ядосан от ниските нива на депортиране на нелегални имигранти. Съобщава се, че служителите на имиграционната и митническата служба (ICE) са арестували не повече от 1100 нелегални имигранти на ден от 20 януари. Въпреки това, за да се достигне цифрата от един милион депортирани мигранти годишно, е необходимо да се арестуват поне 2700 нелегални имигранти всеки ден.

В сряда новият главен прокурор на САЩ Пам Бонди издаде директива за наказване на градовете-убежища чрез прекратяване на финансирането на всички, които „незаконно пречат на операциите на федералните правоприлагащи органи“ или по друг начин не спазват имиграционните политики на федералното правителство.

Чиу заяви, че действията на администрацията на Тръмп целят да подчинят местните служители на правоприлагащите органи да поемат ролята на федерални агенти на имиграционните и митническите служби. Поддръжниците казват, че законите и политиките за убежище дават приоритет на градските и щатските ресурси за традиционните усилия за правоприлагане и борба с престъпността. Законите за убежище подобряват обществената безопасност и многократно са били потвърждавани от федералните съдилища, каза Чиу.

„Действията на администрацията на Тръмп нямат нищо общо с обществената безопасност, защото знаем, че законите за убежищата подобряват обществената безопасност“, каза Чиу в подготвено изявление. „Това е федералното правителство, което незаконно си присвоява право, което няма, казва на градовете как да използват ресурсите си и командва местните правоприлагащи органи. Това е федералното правителство, което принуждава местните власти да се подчинят на волята му или да бъдат лишени от финансиране или да бъдат преследвани. Това е незаконно и авторитарно. Като местни служители ние имаме право да вършим работата си без заплахи и намеса от страна на федералното правителство.“

В четвъртък Министерството на правосъдието на САЩ подаде иск срещу щата Илинойс, град Чикаго и други местни юрисдикции, твърдейки, че техните закони възпрепятстват засиленото прилагане на имиграционните закони в района от страна на администрацията на Тръмп.

В Сан Франциско законите за убежище действат от 1989 г. насам. Градът твърди, че проучванията последователно показват, че имигрантите са по-малко склонни да извършват престъпления, докато в юрисдикциите убежища или не се наблюдава увеличение на престъпността, или тя е по-ниска. 

Противниците на законите за убежище твърдят, че те позволяват на опасни престъпници да се върнат на улицата, докато поддръжниците им казват, че заплахата за депортиране на имигранти без документи подкопава доверието в общността и кара хората да се страхуват да съобщават за престъпления, да ходят на училище или да получават необходимите здравни грижи.

Според Чиу законите за убежище не пречат на законното прилагане на федералните имиграционни закони, а федералното правителство разполага със самоличността и пръстовите отпечатъци на всеки затворник в Сан Франциско. Ако федералното правителство има основание да арестува някого, то може да го направи, като получи заповед или съдебно разпореждане - каза Чиу.  

Сан Франциско съди федералното правителство по време на първата администрация на Тръмп, след като то се опита да спре федерални средства от града заради политиката му на убежище. През 2018 г. градът спечели делото, след като апелативният съд постанови, че политиките са законни, а спирането на средствата е противоконституционно.

През 2017 г. в Калифорния беше приет Законът за ценностите на Калифорния, известен още като закон за убежището на щата, който забранява на щатската и местната полиция да прилагат федералните имиграционни закони и ограничава сътрудничеството на полицията с федералните имиграционни служители.  

През 2018 г. администрацията на Тръмп съди Калифорния за закона, но федералният окръжен съд отказа да блокира прилагането на закона, като установи, че неговите разпоредби не създават недопустима пречка за прилагането на федералното законодателство. 

Деветият окръжен апелативен съд на САЩ потвърди решението, като заяви, че макар „да нямаме съмнение, че SB 54 затруднява работата на федералните имиграционни власти“, щатът „има право ... да се въздържа от оказване на съдействие на федералните усилия“.