Наистина предстои много тежка зима, ще става дума за човешки животи. Ще има хора, които няма да преживеят зимата. Това заяви говорителят на служебното правителство Антон Кутев пред bTV.
По думите му кабинетът би разговарял с всеки, от който зависи инфлацията.
"Очевидно разговорът с „Газпром” предстои, ако го има. Не смятам, че до момента въпросът с възможностите за разговори са изчерпани", каза още Кутев.
Той обаче не даде категоричен отговор на въпроса, водят ли се преговори с руския енергиен доставчик.
"Факт е, че в момента прехвърлянето на топката означава само едно – че в този момент официални разговори не се водят", добави говорителят на кабинета.
Отговорът дали се водят такива разговори трябва да ги даде „Булгаргаз“, добави Антон Кутев.
Кутев обвини предходното правителство за спирането на доставките на природния газ.
Ние търсим възможности за доставка по досегашния договор. Ако не беше спиран този договор, защото изпълненията на този договор бяха умишлено спрени през април, ако това не беше направено, ние в момента нямаше да бъдем в тази ситуация, каза Кутев. На уточняващ въпрос „умишлено спрени от кога”, говорителят отвърна: От предишното правителство. Руската страна имаше един куп условия, които всъщност половината държави в Европа изпълняваха.
Цената на танкера на Асен Василев е над 400 лева. Ако бяха продължили със седемте танкера, цената в момента щеше да е близо 500 лева. Очевидно посредници има, каза още Кутев.
От своя страна служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов съобщи пред БНТ, че България ще е една от малкото държави, които могат да получат допълнително количество газ от Азербайджан преди зимата.
"В спешен порядък е разработена схема, която вече е предложена и принципно подкрепена от азиатската държава, която предвижда реализацията на бартер – ток срещу синьо гориво", каза Стоянов, който тази седмица беше на посещение в Азербайджан, където схемата е била предложена и обсъдена.
„Към момента всички страни търсят допълнителни количества газ. Ако успеем да реализираме тази схема обаче ще бъдем сред малцината държави, които ще успеят да го получат“, каза Никола Стоянов.
Той поясни, че цялото производство на ток на Азербайджан е на газ и затова подобна възможност представлява интерес и за тях. Заедно с това са били потвърдени 1 милиард куб. метра годишно, които от началото на октомври ще тръгнат към България. Водят се разговори и за заявяване на допълнителни още 1 милиард куб. метра газ годишно, след завършването на разширението на южния коридор. „Това ще е възможно около 2025 – 2026 г., но сега е моментът страната ни да договори тези количества, в противен случай те ще бъдат заети от други държави“, обясни икономическият министър и подчерта, че се работи по всички възможности за диверсификация на страната ни.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.