Парламентът на Република Сръбска прие закон, с който клеветата отново се обявява за престъпление, което опозицията и правозащитните групи нарекоха заплаха за свободата на изразяване, съобщи "Данас".

Приемането на закона беше само последният от поредицата подстрекателски жестове, подкрепяни от Милорад Додик, който отдавна застрашава стабилността в региона.

Додик, който остава твърд съюзник на Кремъл и Белград, от години има огромно влияние върху сръбската единица в Босна и Херцеговина (БиХ) и често разпалва етническо напрежение.

Според изменението клеветата вече е престъпление, като

санкциите включват глоби в размер на равностойността на 3000 евро

Този ход отменя по-ранно решение, взето от босненските законодатели през 2011 г., за декриминализиране на клеветата, която тогава беше сведена до гражданско престъпление.

След гласуването в Службата на ООН за правата на човека заклейми решението на законодателите да "криминализират отново" клеветата.

"Този ретрограден ход сериозно застрашава свободата на изразяване и допълнително свива гражданското пространство - той трябва да бъде отменен", написа службата в Туитър.

Преди гласуването стотици протестираха срещу закона в административната столица на босненските сърби Баня Лука.

Поправката идва само няколко дни след като Додик подписа два спорни закона, насочени срещу правомощията на международния пратеник на страната и конституционния съд сръбска единица на БиХ.

Този ход предизвика остри упреци от страна на Вашингтон, който заяви, че законодателството подкопава историческото мирно споразумение, което сложи край на войната в Босна през 90-те години на миналия век.

Додик се намира във все по-оспорван сблъсък с международния пратеник Кристиан Шмид, на когото е възложено да следи за гражданските аспекти на Дейтънското споразумение, сложило край на войната.

Босна се управлява от неработеща административна система, създадена със споразумението от Дейтън, което успя да сложи край на конфликта през 90-те години на ХХ в., но до голяма степен се провали в осигуряването на рамка за политическото развитие на страната.