Проливни дъждове покриха Северна Индия през уикенда, предлагайки така необходимата почивка от горещата вълна, която опустоши региона. Но тъй като се очаква температурите да останат високи в други райони, растящата топлина показа колко милиони в най-гъсто населената нация в света са сред най-уязвимите от последиците от климатичната криза.
Пороят през уикенда в Утар Прадеш беше добре дошла промяна на времето за северния щат от 220 милиона, след като температурите в някои райони скочиха до 47 градуса по Целзий миналата седмица, разболявайки стотици от заболявания, свързани с горещината. В неделя температурите паднаха рязко в Лакнау до около 32 градуса по Целзий, а градът претърпя първия дъжд през тазгодишния сезон на мусоните.
Дъждът в Утар Прадеш вероятно ще продължи тази седмица, носейки по-ниски температури в региона. Но в съседния щат Бихар безмилостната горещина продължава вече втора седмица, оставяйки училищата затворени до сряда. Най-малко 44 души са починали от заболявания, свързани с топлината, в целия щат през последните седмици, съобщи високопоставен здравен служител пред CNN, но броят им може да бъде много по-висок, тъй като властите все още не успяват да преценят точно колко хора са починали от топлинен удар.
Очаква се температурите леко да се понижат през следващите дни, според индийската метеорологична служба (IMD), но експертите казват, че климатичната криза само ще причини по-чести и по-дълги горещи вълни в бъдеще, изпробвайки способността на Индия да се адаптира.
„Индия има история на справяне с жегата… Ще има милиони засегнати“, каза д-р Чандни Сингх, добавяйки, че броят на смъртните случаи, които ще бъдат резултат от зашеметяващата жега, зависи от това как подготвените здравни системи трябва да се справят с това.
„Ако здравните системи не функционират, когато нямате адекватни услуги за спешна помощ, това ще доведе до (повече смъртни случаи)“, каза тя. „Но това, което знаем със сигурност, е, че ще се доближим до границите на оцеляването до средата на века.“
Индия не е единствената страна в региона, която преживя такава знойна жега през последните седмици. Очаква се температурите в североизточен Китай да останат високи през следващите дни, като термометрите ще отчитат над 40 градуса по Целзий в някои градове.
В столицата на Пакистан Исламабад температурите скочиха до 39 градуса по Целзий миналата седмица, преди дъждът през уикенда да донесе известно облекчение в региона. А проучванията предупреждават, че въздействието на екстремните горещини може да бъде опустошително.
Индия често изпитва горещи вълни през летните месеци май и юни, но
през последните години те идват по-рано и стават по-продължителни.
Миналия април Индия преживя гореща вълна, при която температурите в столицата Ню Делхи надхвърлиха 40 градуса по Целзий за седем последователни дни.
В някои щати горещините затвориха училищата, повредиха посевите и оказаха натиск върху енергийните доставки, след като властите предупредиха жителите да останат на закрито и да се хидратират.
Индия е сред страните, които се очаква да бъдат най-силно засегнати от климатичната криза, твърди Междуправителствения панел по изменението на климата (IPCC), потенциално засягайки 1,4 милиарда души в цялата страна.
„Дългосрочните прогнози показват, че индийските горещи вълни могат да преминат границата на оцеляване за здрав човек, почиващ на сянка до 2050 г.“, се казва в проучването. „Те ще повлияят на производителността на труда, икономическия растеж и качеството на живот на около 310 - 480 милиона души.
Прогнозите показват 15% намаление на работния капацитет на открито през светлата част на деня поради екстремните горещини до 2050 г.