Google обяви официално, че спира обичания от мнозина RSS четец "Google Reader". Причините: потребителите намаляват, а компанията желае да съсредоточи усилията си върху по-малко на брой свои продукти, но с повече абонати.
Заедно с "Reader" в инициативата "Пролетно почистване" ще бъде преустановена работата и по още няколко продукта на Google, съобщи компанията в своя блог. "Google Reader" ще престане да съществува от 1 юли. Неговите потребители могат да използват времето дотогава, за да запазят съдържането си чрез "Google Takeout", а след това да минат на алтерниативни продукти - например Feedly, Friendfeed, Netvibes или RSS Owl.
Четецът беше пуснат през 2005 г. като продукт на "Google Labs", а две години по-късно и като самостоятелен. RSS синдикацията вече не е толкова популярна, колкото беше преди няколко години, когато конкуренцията от платформи като Facebook и Twitter беше далеч по-малка. Въпреки всичко и досега RSS остава много полезен за потребители, които искат бързо и прегледно да прегледат и подредят съдържание от множество сайтове, особено ако им се налага да го следят ежедневно.
В същото време потребители, блогове и уебсайтове масово се обявиха в подкрепа на "Google Reader" и призоваха интернет гиганта да не прекратява услугата. Анализ на организацията за социални медии "BuzzFeed" показва, че "Google Reader" всъщност има в пъти по-голям трафик, отколкото социалната мрежа Google+.
Те наброявали над 300 млн. души. Данните дори не са пълни, тъй като в тях не са включени статистиките от приложения, които използват "Google Reader" за синхронизация. В интернет вече има и петиция за спасяване на RSS четеца, която за по-малко от 24 часа бе подкрепена от над 90,000 души. Спирането на Reader-а ще се отрази негативно и на жителите в страни с цензура като Иран, отбелязва изданието "Quartz".
Там услугата масово се използва като метод за заобикалянето на онлайн филтрите на правителството. Reader генерира информация от сайтовете и я предоставя директно на потребителя, като по този начин той не трябва да посещава домейните, които така или иначе са блокирани. До момента няма реакция от страна на Google.
Някои конкуренти на интернет гиганта пък решиха да се възползват от момента и да представят свои алтернативи. Компанията "Zite" обяви, че е направила своя версия на Google Reader, която, разбира се, допълва нейната собствена услуга. Популярният, но залязващ сайт Digg също припомни за себе си. Неговите представители обявиха, че са започнали работа по свой RSS четец, който ще предлага най-популярните и обичани функции на "Google Reader" заедно с нови подобрения.