19 страни от ЕС са признали Гуайдо за временен президент на Венецуела. Тов са Дания, Испания, Португалия, Германия, Великобритания, Холандия, Чехия, Литва, Латвия, Естония, Полша, Швеция, Франция, Люксембург, Хърватия, Унгария, Австрия, Финландия, Белгия. Италианският президент Серджо Матарела обаче каза, че неговата страна не трябва да се солидаризира с позицията на съюзниците си от Европейския съюз по венецуелската криза. "Необходимо е чувство за отговорност и яснота за единна позиция, споделяна с нашите съюзници и нашите партньори от ЕС", каза Матарела в реч в Рим. В избора, пред който сме изправени, не може да има несигурност и колебание: това е избор между масовата воля и призивите за реална демокрация, от една страна, и бруталната сила и страданията на цивилното население, от друга", добави италианският президент. Венецуелското правителство заяви, че ще преразгледа двустранните си отношения с държавите членки на ЕС, признали опозиционния лидер Хуан Гуайдо за легитимен държавен глава. Правителството "отхвърля най-категорично решението на някои европейски правителства, с което те официално се подчиняват на стратегията на правителството на САЩ да свали от власт законното управление на президента Николас Мадуро", се казва в съобщението на Каракас. "Народът на Венецуела има неотменно право по свободен и демократичен път да избере ръководители на държавата си и да взима решения за бъдещето си. Произведените през май миналата година избори за президент на Венецуела не бяха свободни и справедливи, не отговаряха на международните стандарти. Резултатите от тези избори не заслужават доверие, вторият мандат на Николас Мадуро като президент е незаконен. Венецуела изпадна в дълбока криза, от която страда най-вече народът на Венецуела", каза външният министър на Естония Свен Миксер.

ЕС обмисля налагането на допълнителни санкции на правителството на венецуелския президент Николас Мадуро, но не и петролно ембарго

"Намерението ни е за повече санкции срещу определени физически лица, а не срещу сектори, които може да се отразят на населението", каза малтийският външен министър Кармело Абела след среща с колегите си от ЕС в Брюксел. От ноември 2017 г. ЕС наложи ембарго върху износа на оръжие и военно оборудване за използване при вътрешни репресии, ембарго за пътуване и замразяване на активи на 18 лица, обвинени в нарушаване на човешки права и подкопаване на демокрацията. Според експерти символичните санкции на ЕС нямат никакво отражение върху политиката на Мадуро и единствено петролни и финансови санкции са пътят към предизвикване на промени. Петролът и свързаните с него продукти са три четвърти от износа на Вeнецуела за ЕС. Правителството на САЩ наложи широки санкции на държавната венецуелска петролна компания ПВДСА (PDVSA). Във Венецуела продължава напрегнатата безизходица между левия президент Николас Мадуро, който се опитва да се задържи на власт, и опозиционният лидер Хуан Гуайдо, подкрепен от големите западни държави.

Президентът Радев призова България да се въздържи към подкрепа за Хуан Гуайдо.

"В тези условия критично важно е да се съхрани диалогът между управляващите и опозицията в името на политически процес, който да доведе до мирно решение за бъдещето на страната. Политическата криза може да се реши единствено с организирането на прозрачни избори според конституцията на страната и с международно наблюдение", посочва в позицията си Радев. Според него обаче единната позиция на ЕС не води до подобно решение. "В политически план трябваше да научим урока, че ултиматумите винаги прекъсват каналите за комуникация и блокират възможностите за преговори", заяви българският президент. На световната политическа сцена подкрепа за Мадуро изразиха Боливия, Китай, Куба, Иран, Русия, Сирия, Турция.

Според Кремъл това са опити за легитимиране на узурпацията на властта във Венецуела

"Всяко решение за вътрешнополитическата криза на Венецуела е възможно само за самите венецуелци", каза той. По думите му "натрапването на някакво решение или опити за легитимиране на опита за узурпация на властта" са, според Кремъл, "и пряка, и косвена намеса" във вътрешните работи на Венецуела. Песков отбеляза, че тези опити не спомагат за "мирното, ефективно и изпълнимо уреждане на кризата", която венецуелците "трябва да преживеят самостоятелно".

Според Турция страните, които подкрепят Гуайдо, подхранват кризата

Турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу заяви днес, че страните, които признават самообявилия се за временен президент на Венецуела Хуан Гуайдо, подхранват проблемите във Венецуела и наказват милиони от нейните граждани На 23 януари председателят на венецуелския парламент Хуан Гуайдо се обяви за и.д. президент. Преди това Николас Мадуро положи клетва за нов президентски мандат след избори през миналата година, окачествени от международната общност като недемократични.