В последната статия обсъждахме колко е важно упражняването и поддържането на органите, гръбначния стълб, нервната система и ефикасността на процесите в тялото ни. Определено вярвам, че грижата и хигиената на вътрешната част на тялото има пряка връзка не само с дълголетието, но и с нивата на дневната ни енергия, което определя жизнеността и щастливото ни съществуване. След като учените разбраха за функцията и силата на антиоксидантите при забавянето на стареенето, те се концентрираха да открият кой е най-силният и важният от тях. Между другото основната функция на антиоксидантите е да улавят и неутрализират свободните радикали, които от своя страна са отговорни за стареенето на организма ни. Свободните радикали са нежелани образувания, които нанасят щети в клетките на тялото ни и конкретно на ДНК. Безспорният лидер антиоксидант, който засега привлича най-много внимание, е глутатионът, произвеждан от тялото ни. Глутатионът е много малка молекула, която се съдържа във

всяка клетка на човешкото тяло

с особено присъствие в чернодробните клетки. Поради факта, че е вътре в клетката, той се оказва най-важният антиоксидант според професор д-р Gustavo Bounous, който е бивш преподавател и изследовател в университета McGill в Монреал. Тази позиция на глутатиона му позволява директно да унищожава свободните радикали. Д-р Bounous още твърди, че глутатионът спомага на черния дроб да се справя със замърсяванията от околната среда и тези от токсичността на хапчетата, които приемаме. Ще вмъкна един пример от практиката, който доста добре показва пречиствателната и възстановителната функция на този антиоксидант. Една от моите клиентки приемаше неденатуриран протеин, който съдържа нужните аминокиселини за синтезиране на глутатион по време на химиотерапия вследствие рак на гърдата. Лекарите бяха доста впечатлени от бързото й възстановяване. Вече две години след процедурите тя се чувства добре и засега няма никакви явни странични ефекти от химиотерапията. Глутатионът регулира всички останали антиоксиданти чрез процес, който предпазва от разрушения, нанасяни на клетката от свободните радикали. Не напразно го наричат краля на антиоксидантите.

Синтезирането на глутатион

се извършва чрез помощта на три аминокиселини, а именно глутамин, глицин и цистеин (glutamine, glycin, cysteine). Както току-що споменахме, някои специфични видове неденатурирани (undenatured) протеини спомагат за производството на оптимални нива глутатион в организма. Неденатурираните протеини са тези, приготвени чрез процес, наречен студена филтрация. С много добро качество е Immunocal, който е производство на монреалската фирма Immunotec. Някои експерти настояват обаче, че най-добрият начин за приемане на глутатион е венозният. Много от натуропатите предлагат именно този метод. Често се комбинира с венозно приемане на витамин С. Съществува и спрей, който се напръсква подезично, като очакванията течността да се абсорбира директно в кръвоносните съдове, а не чрез стомаха. Счита се, че хапчетата и капсулите са неефикасни, тъй като съдържанието им се неутрализира от стомашните сокове. И така, засега се счита, че глутатионаът може да се бори с много болести, включително ракови и тези, предизвикани от стареене. Знаем със сигурност, че той е изключително важен за функционирането на имунната ни система, за оптималното ни здраве и детоксификация. Храните, богати на аминокиселини за синтезиране на глутатион, са тези, съдържащи сяра, като телешко, риба и месо от органи. За тези, които не консумират меса, се препоръчват броколи, брюкселско зеле, карфиол и кейл. Увеличете храните богати на витамин С като цитрусови, папая, киви и др. Витамин С е много силен антиоксидант, който в партньорство с глутатиона подобрява процеса на неутрализирането на свободните радикали. Добавете кафявия ориз и бразилските ядки към менюто си. Разбира се, сънят спомага за оптималното функциониране на нашето тяло и конкретно за подобряване на процесите в него.