Вътрешният министър ще изготви доклад за смяна на главния секретар на МВР. Това заяви премиерът Николай Денков след срещата с представителите на службите в петък.
"Част от дискусията днес показа, че има и вътрешен проблем в МВР. Има няколко групи факти, които сочат, че има проблем с организацията във ведомството. Те са свързани с дейността на главния секретар. На практика министърът не работи с него, защото му няма доверие и смята, че има проблеми, които са възникнали преди в длъжност да встъпи този екип на МВР. Неслучайно, на срещи, които сме имали досега, ако не присъства министърът, идва заместник-главният секретар", каза Денков.
И добави, че по всички тези причини е помолил Калин Стоянов "да не търпи повече тази ситуация" и да изготви доклад с искане за смяна на Петър Тодоров и въпросният доклад да бъде внесен в МС, гласуван в сряда и изпратен към Президентството.
"Във връзка с убийството на Алексей Петров той заяви, че има твърде много различни линии, свързани с неговите позиции в ДАНС, във връзка с бизнес интереси, с определени престъпления, които са се случвали през годините. В момента се разследват различни мотиви за това престъпление, включително и възможност за отмъщение", каза Денков.
"Цялата информация показва, че самият Алексей Петров не се е чувствал застрашен. Ходил е без охрана на различни места. Самата охрана около него не е от професионалисти, които биха могли да го предпазят от организирано покушение. Защо е така - тепърва ще се опитаме да разберем", допълни премиерът.
По думите му се работи по няколко конкретни следи, но те не могат да бъдат представени публично.
Какви мерки ще бъдат предприети?
Институциите трябва да ускорят и обогатят обмена на информация помежду си – основно МВР, службите и прокуратурата, които работят заедно по разследванията.
„МВР заедно с прокуратурата ще сключат споразумение за координационен механизъм за обмен на информация и съвместна дейност, който е свързан само с наркотрафика и проблемите с трафика на мигранти. Днес се договорихме обхватът на това споразумение да бъде разширен, така че в него да влязат престъпленията срещу личността и борбата с корупцията“, поясни Николай Денков.
Част от този механизъм ще бъде и прегледът на всички сигнали, свързани с действие или бездействие, които биха могли да възпрепятстват разкриването на престъпления – така наречените чадъри.
„Второ – активизиране в пълен обем на дейностите, работата на институциите, които са свързани с придобиване на изпреварваща информация за подготвени тежки престъпления“, посочи още министър-председателят.
Четвърто – ще се разшири практика, която се е оказала много ефективна по отношение на телефонните измами и отнемането на МПС. А именно – там, където има лица с две и повече висящи досъдебни производства, в такива случаи МВР заедно с прокуратурата да направят преглед. При него се оказва, че събирайки информацията от различни досъдебни производства много по-ефективно може да се пристъпи към оформянето на обвинителен акт, който да влезе в прокуратурата.