Последните предупреждения дойдоха от Световния икономически форум в Давос: има опасения от световен глад, предизвикан от недостъпността на храните. Инфлацията на цените на селскостопанските продукти е свързана с неурожаите, дължащи се на изменението на климата, но преди всичко е следствие от военната кампания на Русия срещу Украйна, обобщава германският делови вестник "Ханделсблат". Повече от 20 милиона тона зърно са блокирани в Украйна, тъй като Русия блокира украинските черноморски пристанища. Британският външен министър Лиз Тръс обвини руския президент Владимир Путин, че изнудва света чрез блокадата на пристанищата.

Ужасяващо е как Путин използва глада и недостига на храна сред най-бедните хора в света като оръжие

каза тя по време на посещение в Босна. "Просто не можем да позволим това да се случи. Путин трябва да отмени блокадата на украинското зърно", отбеляза Лиз Тръс.

Турският президент преговаря за коридор за износ на селскостопански продукти с Русия и Украйна. Ердоган иска да спаси 20 милиона тона украинско зърно, уточнява "Ханделсблат". Турция е много обезпокоена - тъй като членува в НАТО и е черноморска страна като Русия и Украйна. Освен това от години поддържа и с двете страни сложни политически, но и тесни икономически връзки. Тя купува от Русия системи за противовъздушна отбрана - без одобрението на НАТО, а на Украйна продава бойни дронове. Турците са силно зависими от Русия в икономически план: те покриват почти целите си енергийни потребности с вносни горива, внасят от Русия 40% от нужния ѝ природен газ и 25% от нефта, припомня "Дойче веле". Турция е много зависима и от вноса на руски селскостопански продукти. От Русия се доставят пшеница, ечемик, соя, нахут, слънчогледово семе и царевица. Пшеницата определено е най-важната - Турция покрива 70% от потребностите си с вноса от Русия. Без брашното, произвеждано от тази пшеница, турските пекари не биха могли да продават своя традиционен бял хляб - най-малкото не на сегашните цени.

При това цената е решаваща, тъй като инфлацията продължава да расте стремително.

Но брашно е необходимо не само за хляба - то е нужно и за другите видове тестени продукти, на които Турция е традиционен износител и заема водещо място в бранша, заключава "Дойче веле". Русия и Украйна осигуряват близо една трета от световните доставки на пшеница. Преустановеният износ от Украйна допринася в момента за нарастващата световна продоволствена криза. Черноморските пристанища на Украйна са блокирани след военната инвазия на Русия на 24 февруари и по тази причина над 20 милиона тона зърно не могат да бъдат транспортирани.

Междувременно стана ясно, че Москва е готова да обсъди начини за възобновяване на украинските доставки на жито от пристанищата на Черно море. Това каза руският президент Владимир Путин на лидерите на Германия и Франция в телефонен разговор, предадоха Ройтерс и ТАСС, като се позоваха на Кремъл. Почти една трета от световните доставки на зърно идват от Русия и Украйна. Русия също така е важен износител на изкуствени торове, а Украйна е водещ износител на царевица и слънчогледово олио. „Русия, от своя страна, е готова да помогне за намирането на варианти за безпрепятствен износ на зърно, включително износа на украинско зърно от пристанищата на Черно море“, заяви Кремъл. Путин също така е казал на германския канцлер Олаф Шолц и френския президент Еманюел Макрон, че Русия е готова да увеличи износа си на изкуствени торове и селскостопански продукти, ако бъдат премахнати санкциите срещу нея.

През последните дни руският президент отправи подобни искания и към лидерите на Италия и Австрия.

Путин е казал на Шолц и Макрон, че проблемите с продоволствените доставки са следствие от антируските санкции и други грешки на Запада, пише в съобщението на Кремъл. Руският президент също така е заявил, че Москва е готова да поднови преговорите с Киев. „Особено внимание беше обърнато на състоянието на преговорите, които са замразени заради Киев. Президентът Владимир Путин потвърди готовността на руската страна за възобновяване на диалога“, заяви Кремъл. Германският правителствен говорител Щефен Хебещрайт каза, че в разговора Шолц и Макрон са призовали Путин към преки преговори с украинския президент Володимир Зеленски. „Канцлерът и френският президент настояха за незабавно прекратяване на огъня и изтегляне на руските войски. Те призоваха руския президент към сериозни преки разговори с украинския президент и търсене на дипломатическо решение на конфликта", заяви говорителят. По думите му разговорът, посветен на уреждането на ситуацията в Украйна, се е състоял по инициатива на Шолц и Макрон и е продължил 80 минути.