Германските пощи увеличават цените при национални и трансгранични доставки на колети. Логистичната група DHL увеличи цените на пратките за частни клиенти в Германия от 1 юли. Доставката ще бъде по-скъпа, както на национално, така и на международно ниво. Според компанията това е отговор на повишените разходи. „Увеличените разходи за транспорт, доставка и заплати, както и общите увеличения на разходите правят неизбежни увеличенията на цените при националните и трансграничните доставки на колети“, казаха от компанията.

Марките, закупени онлайн, вече не са по-евтини и в бъдеще няма да има ценови предимства за онлайн закупените продукти и услуги. С премахването на разликите в цените между марките, закупени онлайн и тези, закупени в клоновете, компанията намалява сложността и прави пакетните си цени по-ясни за клиентите. Цените в пощенските клонове и онлайн в продуктовата категория на малките пакети S ще се покачат до 3,99 евро от 3,79 евро. За М пакет се дължат 4,79 евро вместо предишните 4,50 евро или 4,39 евро. Цената на пакет от два килограма, който се предлага само онлайн, се повиши до 5,49 евро от досегашните 4,99 евро.

Цените на тежките пратки остават стабилни

Според пощата, по-големите пакети също стават малко по-скъпи поради увеличените разходи за хартия. За разлика от това, клоновата цена за най-често използваният от частни клиенти пет килограмов пакет спада с 50 цента на 6,99 евро. Цената в пощенските клонове за пратките от 10 кг и 31,5 кг остават стабилни. Цените също се покачват за много трансгранични колети и малки пакети от Германия. Като оправдание логистичната група се позовава на увеличението на цените на полетите и по-високите разходи, които партньорите за доставка начисляват в чужбина.

Корпоративна политика на Deutsche Post

В Германия има 25 500 пощенски агенции, които са интегрирани в обикновената търговска мрежа. Собствениците на магазини, станали партньори на Deutsche Post се надяват на продажби, с увеличаването на клиентите в магазините си. Търговските обекти са посещавани заради пощенските услуги, не само в обичайното време с натоварен клиентски поток, но например и в понеделник сутрин. Така клиентите на Deutsche Post се привличат към сезонните предлоежния на търговците. В Германия все още има три официални пощенски служби: в Бон, централата на Deutsche Post AG, в Берлин в Бундестага и на Zugspitze. Те са остатък от миналото, защото всичко останало се обработва в магазинната система от 1995 г. -  в магазини за дрехи, канцеларски материали или дори магазини за легални продукти от канабис. Идеята за съживяване на основния бизнес проработва в конкретни случаи.

Писмата и колетите не струват

Но струва ли си собственикът на магазина да продава марки или да приема пакети изобщо? „В пощенските договори пише, че трябва да очаквате, че не можете да печелите пари с услугите на пощата. Трябва да сте подготвени за това.“, казва Удо Бьор от Асоциацията на германските пощенски агенции (PAGD). Той  знае това от опит - Бьор сам управляваше пощенски магазин, а сега представлява независими търговци на дребно. Регионалният комуникационен отдел на Deutsche Post AG не крият, че не могат да се правят никакви пари само с пощата. Не печеленето на пари е част от корпоративната политика: „Сътрудничеството носи на нашите партньори от търговията на дребно увеличение на честотата и продажбите, тъй като може да се развие допълнителен клиентски потенциал в допълнение към клиентите за основния бизнес.“ Пощите плащат на веригите магазини при продажбата на пощенски марки пет процента от стойността. Препоръчаната поща е 40 цента. Заплаща се и за всеки пакет, независимо от размера му, който преминава през пощенските станции в магазинната мрежа. А ако имате гише на Пощенска банка, печелите 1,00 евро на депозит или теглене.

Договорите оставят малко място за маневриране. Търговците, които продават марки и гуми, пакети и запалки за еднократна употреба, „живеят на ръба на прехраната“, казва Удо Бьор от Асоциацията на пощенските агенции. Асоциацията му изчислява, че всяка трета агенция е пред фалит. Търговците носят риска от кражби, грешки на касовия апарат и дори грабежи. А работното време се е разрастнало в търговските пунктове поради предоставяните пощенски услуги средно до 55 часа на седмица.

Пощенска банка затваря обекти

Междувременно пощенската служба търси нови търговци, които да поемат пощенски клонове, в които има и клон на Пощенска банка. Postbank отдавна принадлежи на Deutsche Bank. И те искат да затворят 200 клона на Пощенска банка в Германия през следващите две години. Ако това се случи, услугите на Deutsche Post също ще бъдат загубени. В Германия все повече се увеличават съмненията от ползата на пощенските услуги, с които да се правят пари като допълнителен бизнес.