Берлин пое контрола над германските подразделения на руската петролна компания "Роснефт", за да осигури енергийните доставки, които бяха нарушени след нахлуването на Москва в Украйна. Германските дъщерни дружества на "Роснефт", които представляват около 12% от капацитета за рафиниране на петрол в страната, бяха поставени под опеката на Федералната мрежова агенция, се казва в изявление на Министерството на икономиката. "Попечителското управление ще противодейства на заплахата за сигурността на енергийните доставки", се казва в него. Конфискацията идва в момент, когато Германия се опитва да се отърве от зависимостта си от руските изкопаеми горива. Москва спря доставките на природен газ за Германия по газопровода "Северен поток 1".
Засегнатите компании
Мерките обхващат компаниите Rosneft Deutschland GmbH (RDG) и RN Refining & Marketing GmbH (RNRM) и съответните им дялове в три рафинерии: PCK Schwedt, MiRo и Bayernoil. Опасенията бяха големи, особено по отношение на PCK Schwedt, която се намира в близост до полската граница и доставя около 90% от петрола, използван в Берлин и околния регион, включително международното летище Берлин-Бранденбург. Работата на рафинерията беше нарушена, тъй като германското правителство реши да намали вноса на руски петрол, като целта е да го спре напълно до края на годината. Като поемат контрола над обектите, германските власти могат да управляват рафинериите, използвайки суров петрол от страни, различни от Русия.
Зависимост от руски газ
Войната на Русия в Украйна предизвика енергийно земетресение в Европа и особено в Германия, като цените скочиха рязко, тъй като доставките от Москва намаляха. Германия се оказа сериозно изложена на риск, предвид голямата й зависимост от руския газ. Освен това през годините Москва бе установила контрол над германските петролни рафинерии, тръбопроводи и друга газова инфраструктура чрез енергийните гиганти "Роснефт" и "Газпром". Енергийните сделки с Русия дълго време се разглеждаха като част от германската политика за запазване на мира чрез сътрудничество с режима на руския президент Владимир Путин. Евтината енергия, доставяна от Русия, също беше от ключово значение за поддържането на конкурентоспособността на германския износ. В резултат на това делът на руския газ в Германия нарасна до 55% от общия внос преди войната в Украйна.
Мерки на правителството
В началото на април германското правителство предприе безпрецедентната стъпка да поеме временно контрола върху германското дъщерно дружество на "Газпром", след като непрозрачно прехвърляне на собствеността на компанията предизвика тревожен звън в Берлин. Германия също така се опитва да намери нови източници на енергия, тъй като доставките от Русия намаляха след нахлуването в Украйна. Германското правителство предприе и решителната стъпка да пусне в действие спрените въглищни електроцентрали, като същевременно остави в готовност две от атомните си електроцентрали до април, вместо да ги спре напълно, както беше планирано, до края на годината.