Лошите прогнози на социолозите стреснаха ГЕРБ и Борисов поспеши Цветанов да въведе мажоритарни избори веднага, за да спечелят отново

Депутатите от ГЕРБ ще внесат свой законопроект за въвеждане на мажоритарни избори този четвъртък и са уверени, че може да бъде приет в оставащия не повече от месец живот на това Народно събрание. Това съобщи депутатът Данаил Кирилов, който е председател на правната комисия в парламента. Според Кирилов за приемането на новата избирателна система са необходими „максимум 3-4 седмици". За това от партията на Бойко Борисов поискаха от новоизбрания президент Румен Радев да удължи живота на парламента. Кирилов смята, че до 25-26 януари промените могат да се обсъдят на две четения в парламента. „Ако имаме една седмица повече, означава, че ще имаме малко повече време да обсъдим детайлите. Трябва да се справим", каза Кирилов.

ГЕРБ се разбърза толкова много, защото последните социологически проучвания са твърде нерадостни за партията. Те не просто не й отреждат място за съставяне на самостоятелно правителство, но предвещават тя да загуби изборите. Единственият шанс да ги спечели служебно е при мажоритарни избори, където нейните по-познати кандидати биха успели да надвият всички останали при опростеното гласуване на два тура.

Новоизбраният президент Румен Радев вече заяви, че изборите ще са най-късно на 2 април - дата, която е обсъждана преди време и в ГЕРБ. От БСП пък настояват да бъдат на 26 март.

ГЕРБ стои зад волята на избирателите и смятаме, че наш ангажимент е да поемем тази работа и да опитаме да се справим до разпускане на 43-тото народно събрание, каза Кирилов за референдума, проведен заедно с президентските избори. Той каза още, че на извънредното заседание на правна комисия утре е предложил точка първа да бъде обсъждане на проект за решение във връзка с проведения референдум, което беше внесено на 14 ноември. Предлагахме по трите въпроса, които са получили сериозната подкрепа чрез гласуването на избирателите НС, да подкрепим резултатите и да предприемем съответните действия, каза Кирилов. Той припомни, че до настоящия момент в парламента не е получено официално решението от ЦИК, след което започва да тече тримесечният срок, в който парламентът трябва да се произнесе, защото решението се обжалва пред Върховния административен съд.

Кирилов смята, че в проекта на омбудсмана Мая Манолова не е добър моделът за разпределение на мандатите в чужбина и за това от ГЕРБ са направили по-добър вариант. Без повече подробности, Кирилов каза, че мандатите зад граница ще се разпределят в „динамичен порядък". При назначаване на вече избран мажоритарно кандидат за министър или напускане на парламента по друга причина ще се налагат последващи частични избори заради ограничения в конституцията.

На въпрос какво се случва с „добрите практики" за приемане на промени в изборните закони поне 6 месеца преди избори Кирилов каза, че преди да се пристъпи до измененията, ще се „нотифицира" Венецианската комисия и ще се иска експресна оценка. Кирилов добави, че има колизия между изискването на закона за приемане на нормативен документ до 3 месеца след референдума и 6 месеца изискване на комисията.

Законопроектът на ГЕРБ за въвеждане на мажоритарна избирателна система предвижда активна регистрация за гласоподавателите от чужбина. Той не включва ново определяне на избирателните райони, което щяло да бъде отговорност на президента. Това съобщи зам.-председателят на ГЕРБ и председател на парламентарната група Цветан Цветанов.

Според ГЕРБ президентът няма да наруши конституцията, ако отложи разпускането на Народното събрание със седмица-две до приемането на новите изборни правила, защото в основния закон няма посочен срок. Избраният държавен глава обяви, че ще направи политически консултации с партиите. Според Цветанов тези консултации могат да станат не за една, а за две седмици, „за да се съобразим с тези 2.5 млн., ако сме отговорни". Цветанов изрази убеденост, че и избирателите на БСП искат мажоритарни избори, защото партията предстои да промени устава си в същата посока, за да реши вътрешните си проблеми.

Той на няколко пъти увери, че ГЕРБ внася проекта си, за да отговори на очакванията на 2.5 млн. души, гласували в подкрепа на мажоритарния вот на референдума. „Трябва да се съобразим с тези 2.5 млн. граждани, няма значение дали ми харесва на мен", каза председателят на парламентарната група и напомни, че е влязъл в политиката "не защото съм работил или учил за политик, а просто в тази лична моя съдба така се стекоха обстоятелствата".

Срещу мажоритарни избори в момента категорично са Патриотичният фронт, Реформаторският блок и новата партия на Христо Иванов „Да, България". БСП, които също разполагат с огромен брой разпознаваеми лица, способни да победят в преки двубои на мажоритарен вот, са уклончиви - съгласни са да подкрепят добавяне на мажоритарен елемент към сега съществуващата пропорционална система.