Прокуратурата разби нелегална печатница с 350 хиляди фалшиви бюлетини на ГЕРБ, съобщи БГНЕС.

Операцията е проведена в печатница в Костинброд и според данните там са произвеждани бюлетини на партия ГЕРБ. Бюлетините са засечени по време на печатането им и са иззети.

Според информацията печатницата е собственост на фирма Мултипринт.Собственик е Йордан Бончев, общински съветник от ГЕРБ в Констинброд, сочен за много близък до бимшия вицепремиер Цветан Цветанов.

Бончев е чичо на Станислав Бончев-Хакера, чието име изплува от подследния подслушан разговор на Бойко Борисов, в който през 2011 г. той обяснява на приближените си как да участват в схема с обществени поръчки.

Твърди се, че Хакера е бил част от звеното за подслушване СДОТО. Той е известен с познанията си в източване на информация от всякакви компютърни конфигурации.

Бончев отрече да е печатал фалшиви бюлетини. Проверка в печатницата имало заради технологичен брак. „Имало е проверка в печатницата вчера, но не е констатирано нищо нередно.

При проверката се е проверявало количеството отпечатани бюлетини, как са предадени, с какви протоколи. Нямаме никакви притеснения по тази тема. Ако е имало такива неща, аз ще съм първият, който би бил задържан. В момента съм в едно заведение", допълни Бончев.

Междувременно от ГЕРБ опровергаха изнесената информация.

"Призоваваме компетентните органи, в това число ДАНС, прокуратурата и ЦИК, да реагират незабавно, за да спрат всякакви спекулации и политически внушения в деня за размисъл. Няма задържани лица, представители на нашата политическа партия. Проява на слабост и политическа низост е в деня за размисъл да се прави подобна провокация", каза Севделина Арнаудова, говорител на Националния предизборен щаб на ГЕРБ.

Тежко въоръжени жандармеристи обаче и в момента охраняват печатницята на Бончев.

Държавното обвинение също опроверга ГЕРБ и официално съобщи, че Софийска градска прокуратура е образувала досъдебно производство за намерените бюлетини.  Това е станало след като снощи служители на ДАНС са направили проверка и са разпитали свидетели, става ясно от съобщението. Според посочените в него членове от Наказателния кодекс разследването е спрямо длъжностни или лица от състава на избирателни комисии, които нарушат тайната на гласуването или "по какъвто и да е начин преправи резултат от избори" (чл. 169). Както и за по-общо формулирани в чл.282 нарушения на длъжностно лице, "което наруши или не изпълни служебните си задължения, или превиши властта или правата си с цел да набави за себе си или за другиго облага или да причини другиму вреда и от това могат да настъпят немаловажни вредни последици".

В съобщението е уточнено още, че става дума за общо 10 палета с по 35 000 бюлетини, поставени в момента под охрана, които са извън количествата, които са били отпечатани и изпратени вече по договора на печатницата с Министерски съвет.

Лидерите на основните политически партии свикаха извънредни пресконференции и остро осъдиха скандала с фалшивите бюлетини.