Поколението Y - така социолозите наричат родените през 80-те години. Те са независими, с подчертана индивидуалност и ревниво пазена свобода. Израсли са в мрежата и живеят в свят без граници. Българите от авангарда на това поколение изглеждат сякаш кризата е минала край тях, без да я забележат. Докато родителите им говорят за безработица и безпаричие, те обсъждат нови проекти. Харесват ли ни или не, те са бъдещето и вместо да им налагаме остарели стереотипи на работа и живот, по-добре да се опитаме да ги разберем. „В България имаме голям технологичен потенциал - казва Георги. - COVID пандемията оголи скрити рани и проблеми на цивилизацията и един от тях е медицината...“ Една

 българска революционна иновация
 е на път да промени коренно начина, по който се откриват и диагностицират някои от най-сериозните заболявания - медицинското устройство Kelvin Health.

Изкуствен интелект анализира данните от термографска снимка, която всеки може да си направи като селфи вкъщи. Може да се снима без дрехи колкото пъти реши, като прикрепи към телефона си термографска камера и инсталира приложението Kelvin Health.

Термографската снимка показва зоните в тялото с повишена температура - знак за възпаление. А изкуственият интелект анализира състоянието на човека и може да му съобщи например: „Има проблем, отивай при лекар“ или „Няма проблем, дишай спокойно“. Иновативното в световен мащаб при Kelvin е, че за пръв път термокамерите са свързани с изкуствен интелект, който да прави анализ по термоснимките и да насочва към здравословни проблеми. И това е дело на български екип начело с Георги Къдрев. Първоначалната идея е чрез Kelvin да се „хваща“ повишена температура, сочеща за възпаление, още в разгара на COVID пандемията през 2020 г. По-късно медици се интересуват дали термографията може да се използва за други заболявания. Оказва се, че

 може да открива белодробни възпаления
 и рак на гърдата, което би спестило на жената травмиращата мамография. Медицинското устройство Kelvin е много ефективно за откриване и на зони с понижено кръвоснабдяване. Открито навреме, това може да предотврати гангрена, „диабетно стъпало“ и загуба на крак или ръка. Открива също фиброза, тромбофлебит. При Kelvin няма негативи, нито риск и спестява страдания при някои изследвания. При съмнение за запушване на кръвоносните съдове например се инжектира един оцветяващ агент. Това натоварва бъбреците и не се препоръчва при бъбречни проблеми. За изследванията се постъпва в болница, което натоварва и пациента, и здравната система. При рентгенови изследвания има облъчване, когато се заснема как протича кръвта в определени части на тялото.

Този бърз, безболезнен и безвреден тест - Kelvin дава възможност, ако има проблем, да се хване навреме, а ако няма - да не се създава излишен стрес у хората, коментира Георги. Екипът все още не е решил дали да има отделни варианти за медиците и за пациентите. В края на февруари идната година ще определят какво точно като изход и резултат ще дава софтуерът. Умният Kelvin може да съобщава на специалиста за отклонение от нормалната температура например или запушване на кръвоносен съд. Ако е при личния лекар или при човека сам вкъщи, може просто да съобщава: „Има потенциален съдов проблем в тази зона на крака, иди при специалист“. „Започнали сме първо с

 одобрение на пазара в Щатите
 защото там процесът е много по-ясно определен и най-лек за получаване на обратна връзка, валидиране и узаконяване на устройството. Нещо, което на европейско ниво ще е много по-трудно“, коментира Георги. Екипът запознава с проекта проф. д-р Иво Петров, началник на Клиниката по кардиология и ангиология в болница „Аджибадем Сити клиник“ (който стана и „Лекар на годината“ за 2022-ра - б.а.). „Професорът първоначално подходи със „здравословен скептицизъм“, както се изрази, но когато видя резултатите, беше много въодушевен и сега работим заедно“, разказва Георги.

Kelvin Health е отделна компания, като няколко човека от основния екип на компанията Imagga, със съосновател и главен изпълнителен директор Георги Къдрев, държат основния дял и са съдружници в Kelvin Health. В екипа са включени и медицински специалисти. Медиците не случайно търсят сътрудничество с високотехнологичната компания Imagga. Тя е международно известна като българския еквивалент на софтуерната програма за организация на изображения Google Images. Георги обяснява, че част от технологиите, които предлага Imagga, позволяват приложение на това, но приемат по-скоро като свой конкурент платформата Google Cloud Vision за анализ на снимки. Imagga предлага не просто търсачка на снимки в интернет, а технология, с която някой може да разработи приложение за търсене на голяма база снимки. Създадена е на основата на изкуствен интелект. „Ние даваме само инструмента, „двигателя“, а някой друг трябва да сглоби колата“, обяснява иноваторът. В момента имат стотици клиенти в десетки страни в света. Георги е

 луд по компютрите от дете
 Роден е в Русе през 1984 г. Седемгодишен за пръв път вижда в една енциклопедия компютър и до такава степен е погълнат от него, че забравя за мачове, колички, нито пък мечтае да става космонавт. Занимава се с програмиране от 11-годишен, печели състезания по информатика на национално ниво. Завършва бакалавър по информатика и магистратура по технологично предприемачество в СУ. Споделя, че през 2008 г. „от дивана вкъщи“ започва работа по проекта Imagga. Заедно с Крис Георгиев и Павел Андреев, а по-късно и Ставри Николов, създават стартъп, печелят инвестиция от фонда LaundgeHub. 

 Днес Imagga е призната като глобален иноватор и технологичен лидер в областта на разпознаване на изображения на база изкуствен интелект, с много международни признания, като: „Най-добър технологичен доставчик“ на конференцията South Summit '15, награда, връчена от краля на Испания Филипе IV; „Глобален победител в категория „Технологии за новини и медии“ на World Summit Awards '16, „Глобален иноватор в областта анализ на изображения“ за 2016 г. според анализ на IDC. При толкова много отговорности на Георги му остава малко време за любимите хобита - бразилско джио-джицу и медитация - за по-добра концентрация на ума. От 3 години се е запалил и по свиренето на саксофон. Вкъщи се радва на малкия си 3-годишен син Максим и на дъщеря си Дария - на година и седем месеца.