Франция отбелязва по традиция националния си празник с парад и тържества. На почетната трибуна за парада в центъра на Париж обичайно присъстват държавни и правителствени ръководители и специални гости, поканени от френския президент Еманюел Макрон. Тази година сред тях ще бъде роденият в Сенегал Фусейну Сисе, който от 10 дни се радва на неочаквана слава във Франция и дори получи прякора „Супермен по неволя“, отбелязват френските медии, сред които Франс прес, „Си нюз“ „Паризиен“, „Фигаро“, Бе Еф Ем Те Ве, „Брют“ и „Те Еф 1“.

До 4 юли Фусейну Сисе беше само един обикновен мигрант във Франция със законно разрешително за пребиваване и работа на временен трудов договор в образователната система на страната. Фусейну работи във фирма, която има договор за поддизпълнител с няколко колежа и гимназии в Париж. В качеството си на служител на фирмата Фусейну е част от техническия персонал на тези училища.

Сенегалецът, който е на 39 години, е от района на Матам, намиращ се в долината на река Сенегал, на около 4000 километра от Париж. Той е пристигнал във Франция през 2020 г., за да започне нов и по-добър живот. Фусейну има съпруга и едно дете. Живее в 18-и парижки район, посочва Бе Еф Ем Те Ве.

На 4 юли Фусейну се превърна по неволя в истински Супермен, когато в неговата кооперация избухна пожар. Пламъците се разпространиха много бързо и на шестия етаж в огнен капан се озоваха шестима души от едно семейство – две майки с две бебета и с още две деца. Заради огнената стихия те не успяха да напуснат жилището през вратата и единственият изход се оказа прозорецът на апартамента им на шестия етаж.  Под ъгъл с тяхното жилище на същия етаж се падаше и жилището на Фусейну Сисе. Без да се замисли за риска, на който той сам се излага, сенегалецът излезе през прозореца на апартамента си, стъпи на козирката под него и оттам се придвижи до съседното жилище, откъдето през прозореца извади едно след друго двете бебета, които прехвърли в собственото си жилище. След това спаси и другите две деца по същия начин и накрая помогна и на майките им да се спасят от пламъците.  Цялата сцена беше заснета от съсед с мобилен телефон от срещуположен апартамент.

Едва след това пристига пожарната и огънят беше овладян. Пострадаха 15 жители на кооперацията, вдишали дим. Но благодарение на своевременната намеса на Фусейну Сисе жертви нямаше.

Властите започнаха разследване на причините за пожара, като се предполага, че пламъците може да са тръгнали от апартамент, в който се е зареждала батерия за електрически велосипед, отбелязва „Си Нюз“.

Междувременно видеото от импровизираната и дръзка спасителна операция, извършена от Фусейну Сисе, се озова в интернет и за броени часове се превърна в хит.  Журналисти се свързаха с героя по неволя и пред тях той разказа, че по време на спасителната акция той се е старал да не гледа надолу и е фокусирал усилията си върху спасяването на децата и техните майки. „Гледах да съм възможно най-концентриран, за да не се подхлъзна или да не ми се завие свят“, споделя Фусейну пред „Си нюз“.

Героичната му постъпка попадна в полезрението и на френския президент, който на 7 юли се обади по телефона на Фусейну и го поздрави за впечатляващия му подвиг и за куража му. Заради което Макрон също така покани сенегалеца да бъде и сред почетните гости на парада на 14 юли, припомня Бе Еф Ем Те Ве. След този разговор с Макрон Фусейну сподели, че се е почувствал много горд и развълнуван, когато е чул по телефона гласа на държавния глава.

На 10 юли кметът на Париж, социалистката Ан Идалго покани Фусейну Сисе в кметството на френската столица, където на специална церемония му връчи най-престижното парижко отличие – Големия столичен медал, припомня „Паризиен“. „Фусейну Сисе е въплъщение на ценностите на Париж, на солидарността и братството“, заяви Идалго по адрес на сенегалеца, спасил живота на шестима души. Кметицата на Париж увери, че в идните дни ще съдейства Фусейну да бъде назначен на постоянен трудов договор. Идалго подчерта, че ще подпомогне в евентуалните усилия за предоставяне на френско гражданство на Фусейну.

Медалът, връчен на Фусейну от Идалго, е отличие, с което от началото на миналия век обичайно се награждават хора, извършили забележителни действия, касаещи френската столица. Медалът има пет степени, като на сенегалския герой беше присъдена петата, най-висша степен.

Три дни по-късно, на 13 юли, в префектурата на Париж парижкият префект Лоран Нюнес връчи на Фусейну Сисе още едно престижно отличие – медал за храброст.

Вниманието, което медиите отделят на мигранта от Сенегал, пребиваващ законно във Франция, идва в момент, в който вътрешният министър на страната Брюно Рьотайо залага на затягане на мерките в борбата с миграционните потоци, в частност с незаконна миграция. В средата на юни по разпореждане на Рьотайо се проведе 48-часова операция в цялата страна за прехващане на незаконни мигранти. За операцията бяха мобилизирани 4000 жандармеристи, полицаи, митничари и военнослужещи.  В рамките на операцията бяха извършени проверки във влаковете и автобуси, припомнят „Франс 24“, „Си Нюз“ и „Юроп 1“

Рьотайо освен това изтъкна, че от началото на годината властите са прехванали 47 000 незаконни мигранти в страната. Само по време на национална операция за контрол на миграционните потоци, извършена на 20 и 21 май, във Франция са били прехванати 750 незаконни мигранти, припомня „Франс 24“. Няколко организации, сред които Движението срещу расизма и за приятелство между народите и синдикатът Обща конфедерация на труда определиха тогава операцията като ксенофобска.

Министърът на вътрешните работи на Франция изтъква освен това, че по границите на страната гранични проверки се осъществяват едновременно от полицаи, жандармеристи, митничари и военни. Рьотайо подчертава, че целта на всички тези усилия е да се покаже, че незаконните мигранти не са добре дошли в страната, посочва „Франс 24“.

От октомври 2024 г., откакто Рьотайо стана вътрешен министър, издаването на дългосрочни визи, броят на одобрените молби за предоставяне на убежище и натурализациите са намалели значително във Франия, се констатираше и в документ на френското вътрешно министерство, цитиран в началото на юли  от „Фигаро“. За 6 месеца, от октомври 2024 г. до април 2025 г., са били издадени 141 134 визи за дългосрочно пребиваване спрямо 152 601, издадени за същия период на предходната година. По отношение на молбите за предоставяне на убежище има спад с 4 % за първите пет месеца на настоящата година спрямо същия период на предходната година. Натурализациите са спаднали на 41 954 за последните осем месеца спрямо 50 621 за същия период на предходната година.

„Трябва да използваме всички лостове на влияние, като тръгнем от най-простите идеи. Първо Франция не трябва да бъде повече по-привлекателна за мигрантите в сравнение с другите европейски страни“, казва Рьотайо. Но въпреки че той се хвали, че е поел контрол над миграционната политика на Франция, той си навлече критики от крайната десница „Национален сбор“, че не прави достатъчно в тази насока и че неговият курс е само фикция, а не реалност.  Според крайнодясната лидерка Марин Льо Пен нищо, което води до упадъка на страната -  а именно безнаказаността, несигурността и безконтролната миграция -  не е било овладяно, отбелязва „Фигаро“.

Миграцията беше и сред основните теми, дискутирани по време на държавната визита на президента Макрон в съседна Великобритания миналата седмица, припомнят Асошиейтед прес, „Политико“, Франс прес, „Монд“, Би Би Си и „Гардиън“. По време на тази визита Париж и Лондон договориха сделка за размяна на мигранти по схемата „един срещу един“. Съгласно тази схема Лондон ще върне на Франция мигранти, които са пристигнали незаконно на британска територия с малки лодки през Ла Манша, а в замяна ще приеме точно толкова мигранти, намиращи се сега във Франция, за които се прецени, че имат законно основание да поискат убежище във Великобритания.

Организации за защита на мигрантите и представители на левите политически сили във Франция критикуват този антимиграционен курс, възприето от дясното френско правителство. Те припомнят, че Франция подобно на други страни в ЕС е белязана от спад на местното население и прирастът се компенсира от миграцията. В много отрасли, смятани за непривлекателни за кореняците французи, има недостиг на работници и мигранти биха могли да запълнят този вакуум.

На 22 май в Държавен вестник на Франция беше публикувано постановление, съдържащо списък на професиите и на географските райони във Франция, в които има трудности при набирането на работна ръка, се припомня в съобщение на сайта на френското правителство. В списъка на така наречените „професии под напрежение“, тоест в които има недостиг на работна ръка, попадат строителството и благоустройството, земеделието, хотелиерството, ресторантьорството. Има недостиг и на домашни помощници, на готвачи, на помощници в кухнята, на персонал по чистотата, на всякакъв персонал по поддръжка на жилищните кооперации и жилищата.

Историята на сенегалския гражданин Фусейну Сисе, имащ разрешително за законно пребиваване във Франция, показва, че не всеки мигрант, дошъл във Франция, е паразит, който обременява социалната система на страната, подчертават правозащитни организации и акцентират, че от привличането на такъв род мигранти, готови да пожертват живота си, за да спасят човешки живот, обществото само би могло да спечели.

И докато във Франция се коментираше подвига на Фусейну Сисе, миналата седмица европейската статистическа агенция Евростат публикува нови данни, според които населението на Европейския съюз се увеличава, като е достигнало рекордните над 450 милиона души, но причината за това увеличение е миграцията, която компенсира отрицателния естествен прираст.