Франция е домакин на среща на европейските министри на отбраната, на която ще се опита да изглади различията по отношение на съвместната въздушна отбрана на континента. Париж се възмути от ръководения от Германия проект, който пренебрегва неговите производители.

Срещата, организирана от министъра на отбраната Себастиен Льокорну, ще се проведе в рамките на авиоизложението в Париж и ще включва около 20 негови колеги и ръководителя на вътрешния пазар на Европейската комисия Тиери Бретон, предава АФП.

Германският министър на отбраната Борис Писториус се съгласи да дойде след първоначално нежелание, съобщи за АФП източник от френското правителство.

"Имаме две задължения: да се подготвим за оказване на помощ на Украйна и да подсилим източния фланг (на НАТО) в дългосрочен план", както и "да се върнем към основите, които ни бяха познати по време на Студената война, но отново станаха актуални", заяви Лекорну на авиошоуто, "Трябва да сме в крак с технологичните скокове, различните стратегически съюзи и факта, че световният безпорядък не идва само от Изток."

Срещата се разглежда от наблюдателите като отговор на ръководения от Германия план "Европейски небесен щит", стартирал през октомври, в рамките на който 16 държави от НАТО и Швеция планират да използват германско, американско и израелско оборудване.

Франция и Полша са забележителните въздържали се от участие в "Небесния щит", като Париж желае да популяризира собствените си противовъздушни ракети със среден обсег. Залогът са огромни договори, като само Германия и Франция ще похарчат 10 млрд. евро за противовъздушна отбрана до 2030 г.

Европейските министерства на отбраната рязко намалиха разходите за противовъздушно оборудване след края на Студената война, но бяха разтревожени от нахлуването на Русия в Украйна миналата година.

След като Париж и Рим сключиха договор за закупуване на ракети на стойност два милиарда евро от европейския производител MBDA и втори договор на стойност 2,2 милиарда евро от Полша за неговите пускови установки и ракети CAMM, след конференцията се очаква нова съвместна поръчка.

Франция, Белгия, Кипър, Унгария и Естония също биха могли да подпишат декларация за намерения за закупуване на противовъздушните ракети с малък обсег Mistral на MBDA, пише Льокорну във вестник Le Figaro.