Мерил Стрийп получи 21-вата си номинация за „Оскар“

Очакванията на наблюдателите, че „Формата на водата" ще грабне най-много номинации за наградите „Оскар", се оправдаха. Фентъзи драмата на мексиканския режисьор Гийермо дел Торо получи 13 номинации, но не успя да се изравни с рекордьорите „Всичко за Ева", „Титаник" и „La La Land", които имат по 14.

Сред деветте продукции, номинирани за „Оскар" за най-добър филм, след „Формата на водата" се нареждат „Дюнкерк" с осем, „Три билборда извън града" със седем, „Най-мрачният час" и „Призрачна нишка" с по шест, „Лейди Бърд" с пет, „Призови ме с твоето име" и „Бягай!" с по четири и „Вестник на властта" с две.

На фона на скандала със стотици обвинения в сексуални посегателства, белязал Холивуд, номинациите за най-престижните киноотличия бяха очаквани с особен интерес. Един от най-задаваните въпроси беше дали жените най-сетне ще получат реванш. Особено интригуваща за наблюдателите беше режисьорската категория - според мнозина символ на неравноправието между половете в Холивуд. Отговорът на този въпрос вече е ясен - в тазгодишната надпревара се намери място и за една дама. Грета Гъруиг, създателката на филма „Лейди Бърд", стана едва петата жена в историята на наградите „Оскар" след Лина Вертмюлер, Джейн Кемпиън, София Копола и Катрин Бигълоу, получила номинация в категорията за най-добър режисьор. Първата и единствена жена в Оскаровата история, печелила режисьорския приз, е Катрин Бигълоу. „Мъжкото" отличие й беше присъдено за филма „Войната е опиат". А след скандала през изминалите години с „белите" награди „Оскар" сред претендентите за наградата за най-добър режисьор тази година намери място и Джордан Пийл - едва петият чернокож кинодеец, номиниран за приза.

Сред деветте продукции с номинации във водещата категория за най-добър филм в четири главното действащо лице е жена - „Три билборда извън града", „Формата на водата", „Лейди Бърд" и „Вестник на властта".

Въпреки че откроилите се в текущия награден сезон фаворити - Франсис Макдорманд и Гари Олдман в категориите за най-добра актриса и най-добър актьор, и Алисън Джани и Сам Рокуел за поддържащи роли, очаквано получиха номинации за „Оскар", в актьорските категории не липсваха и изненади. В надпреварата за най-добър актьор неочаквано попадна Дензъл Уошингтън, заемайки мястото на Джеймс Франко, който беше смятан за един от основните претенденти с изпълнението си в „Катастрофалният артист". Броени дни преди да приключи гласуването за оскарите обаче Франко влезе в друга роля - на поредния обвинен в сексуален тормоз.

В наградния сезон някак незабелязано се прокрадна името на Рейчъл Морисън. С обявяването на номинациите това име вече е записано в историята - 39-годишната Морисън стана първата жена, номинирана в категорията за операторско майсторство.

През миналата година Рейчъл Морисън стана първата жена, отличена от Дружеството на нюйоркските критици с приз за операторско майсторство за работата си над „Затънали в кал" („Mudbound"). През февруари Морисън ще се съревновава за отличието на Дружеството на операторите със същите си четирима колеги, с които е номинирана за „Оскар".

Ето и някои други любопитни факти от номинациите за 90-ите награди на американската киноакадемия:

- На 88 години Кристофър Плъмър стана най-възрастният номиниран актьор. Плъмър вече държи рекорда за най-възрастен носител на „Оскар", след като през 2011 г. беше отличен за ролята си в „Новаци".

- Мерил Стрийп подобри собствения си рекорд за най-номинирана актриса. Стрийп получи 21-ва номинация за изпълнението си във „Вестник на властта" на Стивън Спилбърг. Актрисата е печелила най-престижното киноотличие три пъти.

- Към баскетболните си титли и златните олимпийски медали бившият гард на „Лос Анджелис лейкърс" Коби Брайънт има шанс да получи статуетка. Брайънт е сценарист и разказвач на номинирания късометражен анимационен филм „Dear Basketball".

- Прочутият композитор Джон Уилямс получи 51-ва номинация за музиката към „Междузвездни войни: Последните джедаи". Уилямс е номиниран 46 пъти в категорията за оригинална музика и пет пъти в категорията за песен от филм. Повече номинации в оскаровата история - 59 на брой, има само легендарният Уолт Дисни.

85-годишният Джон Уилямс е печелил „Оскар" пет пъти.

- Актьорите Дензъл Уошингтън, Октавия Спенсър и Мерил Стрийп попадат в надпреварата за „Оскар" за втора поредна година.

По-важните категории

Най-добър филм

„Call Me By Your Name" - Италия, Франция, Бразилия, САЩ

„Darkest Hour" - САЩ, Великобритания

„Dunkirk" - Великобритания, Нидерландия, Франция, САЩ

„Phantom Thread" - САЩ

„Get Out" - Япония, САЩ

„Lady Bird" - САЩ

„The Post" - САЩ

„The Shape of Water" - САЩ, Канада

„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" - Великобритания, САЩ

Най-добър режисьор

Гийермо дел Торо, „The Shape of Water"

Грета Геруиг, „Lady Bird"

Пол Томас Андерсон, „Phantom Thread"

Кристофър Нолан, „Dunkirk"

Джордан Пийли, „Get Out"

Най-добър актьор

Тимоти Шаламет, „Call Me By Your Name"

Даниел Дей-Луис, „Phantom Thread"

Дензъл Уошингтън, „Roman J. Israel,  Esq"

Даниел Калуя, „Get Out"

Гари Олдман, „Darkest Hour"

Най-добра актриса

Франсис Макдорманд, „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"

Сали Хоукинс, „The Shape of Water"

Маргот Роби, „I, Tonya"

Сейша Ронън, „Lady Bird"

Мерил Стрийп, „The Post"

Най-добър чуждоезичен филм

„A Fantastic Woman" - Чили, Германия, Испания, САЩ

„On Body And Soul" - Унгария

„Loveless" - Русия, Франция, Германия, Белгия

„The Insult" - Ливан, Белгия, Кипър, Франция, САЩ

„The Square" - Швеция, Германия, Франция, Дания