„Поздравяваме България за стабилността на държавните финанси, което е вдъхновение за нас, както и за външния и държавния дълг. Впечатляващо е и постигнатото по отношение на финансовата стабилност. Ние можем само да се учим от българския опит и от прилагането на Плана за възстановяване и устойчивост”. Това заяви финансовият министър на Германия Кристиан Линднер след среща с вицепремиерът и финансов министър Асен Василев, която се проведе в София. „Имахме много добра дискусия с г-н Линднер", каза от своя страна Василев. По думите му тя е била фокусирана върху няколко теми. „Първата беше свързана с възможността на Германия да подпомогне нашите усилия на ГКПП „Капитан Андреево” с персонал от германските митници. Втората беше свързана с възможността България
да се присъедини към еврозоната на 1 януари 2024 г.
и подкрепата на нашите колеги в тази посока”, посочи той. „Обсъдихме и споразумението между двете страни за подпомагане на развитието на двете администрации с фокус върху процедурите, свързани с обществени поръчки. Говорихме и за възможността за Агенцията против пране на пари и Европейската прокуратура да имат засилени правомощия и да са в държава, която има много силна политика в тази област, каквато е Германия", отбеляза Асен Василев.
винаги имат общи стратегически цели и перспективи, които заедно се опитват да постигнат.
„Изключително съм впечатлен от постиженията на българската страна по отношение на модернизацията на държавната администрация и включването й в европейските процеси, свързани с предстоящото включване в еврозоната. Оценяваме и борбата на българските власти с корупцията и те винаги може да разчитат на нашата подкрепа в тази насока”, каза Кристиан Линднер. И добави: „Имаме много общи теми, по които ще продължим да работим стратегически". „Българската позиция по отношение на Република Северна Македония трябва да бъде европейска позиция”, заяви вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев в отговор на германски журналист за българското вето за започване на преговори на Скопие за ЕС. Василев заяви, че българската позиция по въпроса е много ясна. „Проблемът не е българската блокада на РСМ. Условията, които сме поставили - защитата на националните интереси, гаранцията, че ще бъде изчистен езика на омразата – са повече ангажименти на Европа, отколкото на България“, подчерта финансовият министър.