сн. botonics.co.uk
След опасните гръдни импланти, произвеждани от френската фирма "Поли имплант протез" с отровен силикон, следващата заплаха за жените се оказват филърите с неустановен произход, които заливат пазара. Днес много дами залагат на подкожни инжекции, за да компенсират това, което природата не им е дала, а е дарила звезди като Анджелина Джоли и други холивудски красавици. Но тези съставки могат да се превърнат в следващата козметична драма за не една представителка на нежния пол, търсеща физическото съвършенство. Асоциацията на британските пластични хирурзи предупреди в началото на тази седмица, че секторът с филърите е абсолютно извън контрол и всеки, който завърши полудневен курс, има право да поставя разкрасяващите подкожни инжекции.
Тези подобни на гел субстанции, които изглаждат бръчки и правят скулите по-съблазнителни, до скоро бяха достъпни предимно на известните и богатите. Но в наши дни всяка средностатистическа американка може да си позволи подобни разкрасяващи процедури и те станаха изключително популярни сред населението, защото чрез тях не се ляга под скалпела.
Филъри вече се предлагат по $350-500
инжекцията във фризьорски и козметични салони, много лесно се купуват и по интернет. Американските здравни власти са разрешили седем марки от този гел, но пък във Великобритания се предлагат над 150, като повечето от тях не са минали през проверка за странични ефекти. И въпреки това се продават свободно, тъй като не се водят като лекарствени средства. Този пропуск в регулацията на филърите може да ги превърне в следващата бомба със закъснител, която да засегне стотици хиляди жени, които вече са си направили подобни подобрения по лицето. Експертите предупредиха, че модните гелове трябва да бъдат инжектирани от медицински лица. При неправилна манипулация могат да се получат белези, възможно е да се стигне дори и до ослепяване.
Какво представляват филърите? Пълнителите, или филъри, са инжектируеми материали, които се използват за различни естетични корекции, като попълване на бръчки, уголемяване на устни, моделиране на белези и др. Има много различни видове, като най-общо те се разделят на три групи: временни, заместващи естествената тъкан, стимулиращи образуването на нова тъкан от организма, постоянни. Могат да се съчетават с други процедури, например химически пилинг.
Временните остават в кожата определено време (3-6 месеца) и периодично се инжектират отново. Могат да бъдат на базата на колаген (от животински произход), хиалуронова киселина (от неживотински произход), собствена мастна тъкан и т.н.
Временните, стимулиращи образуването на нова тъкан, съдържат вещества, стимулиращи собствената синтеза на колаген в кожата.
Налага се периодично инжектиране
през по-дълго време. Постоянните съдържат неразградими от организма инертни (не влизащи във взаимодействие с тъканите) вещества, които остават постоянно в мястото на инжектиране - от полиметилметакрилат до хидрофилния полиакриламиден гел. Стараейки се да ги изолира, организмът ги огражда със съединителна тъкан, която запълва липсващия обем. Те се инжектират еднократно, с евентуална малка корекция скоро след първото инжектиране.
Защо има такова разнообразие от филъри? Поради сложната структура на съединителната тъкан е много трудно да се избере най-подходящото вещество, което да възстанови променените й свойства. Правени са много опити с различни пълнители, като постепенно се намират по-естествени за организма вещества, предизвикващи по-малко странични реакции.
Повечето лекари препоръчват да се започне с временни филъри
за да сте сигурни в желания ефект. От голямото разнообразие филъри в групата на временните се препоръчват най-вече съдържащите хиалуронова киселина поради добрата й поносимост от организма, неживотинския произход на продукта и пълното резорбиране след време.
Какво трябва да знаем за временните филъри? Чуждите белтъчни молекули са основен алерген за организма. Ако пълнителят е на базата на колаген, има риск от алергични реакции, защото колагенът е белтък от животински произход. Ако е хиалуронова киселина, в някои продукти тя също е от животински произход и може да даде алергична реакция, трайността й е по-малка. При хиалуроновата киселина, добита чрез бактериална синтеза (неживотински произход), има значение количеството белтъчни примеси, останали при получаването й. Колкото е по-голямо, толкова повече странични реакции се очакват. Инжектирането на собствена мастна тъкан се понася добре от организма, но ефектът е краткотраен.