От Червения килим пред Долби тиътър
Филми, които никой не е гледал, спечелиха най-много статуетки на 90-ата церемония на наградите "Оскар" през миналата неделя в Холивуд. За седма поредна година BG VOICE имаше единствения български екип на червения килим пред Долби тиътър в голямата нощ на звездите. Филмите с най-много номинации - "Три билборда извън града " и "Формата на водата", бяха съответно на 50-о и 55-о място по приходи в боксофиса. И това вероятно е част от обяснението за рекордно ниския рейтниг на телевизионното излъчване на връчването на оскарите по АВС - 26,5 милиона зрители - 20% по-малко от миналата година.
"Формата на водата" е най-добрият филм на 2017 г. според Американската филмова академия. Фантастиката на Гийермо дел Торо надви основния си конкурент "Три билборда извън града" с 4:2 оскара, включително най-големия приз, в една от малкото изненади на 90-ата церемония по връчването на наградите. Черната комедия на Мартин Макдона, която бе сочена за фаворит, но с малка преднина, ще трябва да се задоволи със статуетките за главната роля на Франсис Макдорманд и поддържаща на Сам Рокуел.
Втори по брой награди - 3, е "Дюнкерк" с призовете за монтаж, звук и звуков монтаж, а останалите фаворити в 9-членната надпревара за най-добър филм си тръгнаха с утешителни оскари от други категории. "Най-мрачният час" взе две статуетки - за грим и за главната роля на Гари Олдман като Уинстън Чърчил. На червения килим той се спря да говори с BG VOICE. Гари Олдман каза, че се чувства нервен от номинацията и предсказанията, че именно той ще спечели „Оскар". "Не ми е за първи път... Но, ако спечеля, ще трябва да съм себе си. Аз не съм много добър в това да бъда себе си - срамежлив съм", каза той пред нашата камера. От героя си - британския премиер Уинстън Чърчил, Олдман, каза, че е научил най-вече: "Морална убеденост. Железен кураж. Изумително е какво могат да направят действията и думите на политиците и как буквално могат да събудят и да мотивират една нация." И каза, че филмът и историята му могат да събудят паралел не само със ситуацията в Съединените щати, но и по цял свят. "Мисля, че филмът ни напомня какво думите могат да ни причинят, но също какво могат да направят добрите държавници и лидери." Въобще тазгодишните оскари - и червеният килим, и церемонията, бяха доминирани от социални и политически послания на звездите.
След безпрецедентните скандали и обвинения в сексуални престъпления, разтресли Холивуд, академията успя да отбележи юбилея си достолепно и даже консервативно. Реакциите спрямо повратни моменти като #MeToo и #OscarsSoWhite бяха свити до един-два сегмента, хуморът - не така хаплив, почти без споменаване на президента Тръмп. Политическите призиви бяха ограничени до конкретни каузи като имиграцията и забраната на оръжията в САЩ. Академията елегантно комбинира историята си с темата за равноправието в индустрията, канейки носителки на награди от далечни години да връчат юбилейните оскари. На червения килим спечелилата "Оскар" за поддържаща роля Алисън Джани беше по-директна пред нашата камера. Тя е известна на телевизионните зрители от сериала "Западното крило", където е говорителката на президента Си Джей. "Иска ми се още да правим този сериал. Иска ми се това да е нашата истинска администрация. Наистина. Това беше романтична версия на политиката в Съединените щати и е толкова далеч от ситуацията, в която сме сега. Всички искаме да сме в "Западното крило", каза пред BG VOICE Джани. Оскарът й е за ролята й на майката на американската състезателка по фигурно пързаляне Тоня Хардинг в създадения по реална история филм "Аз, Тоня". На червения килим Джани се спря пред нашата камера, но се затрудни в отговор на въпроса - коя е по-силната жена във филма - майката или дъщерята. В крайна сметка тя се съгласи с нейния съпруг Стивън, който е и автор на сценария, че едната прави другата по-силна. "Ливана (героинята на Джани, бел. авт.) прави Тоня по-силна".
"Блейд рънър 2049" също взе 2 статуетки, сред които първия "Оскар" на ветерана оператор Роджър Дийкинс, който също се спря да говори с BG VOICE. Той каза, че е било изключително забавно да работи с Харисън Форд и не е използвал нови трикове във филма. "Не ползвах нищо ново, което не съм правил и преди. Но тук мащабът беше огромен. Това е, което направи този филм толкова визуално внушителен", обясни Дийкинс.
Победителите в основните категории: Най-добър филм „Призови ме с твоето име" „Най-мрачният час" „Дюнкерк" „Бягай"/Get Out „Лейди Бърд" „Невидима нишка"/Phantom Thread „Вестник на властта" „Формата на водата" „Три билборда извън града" Най-добър актьор в главна роля Тимъти Шаламе, „Призови ме с твоето име" Даниел Дей Люис, „Невидима нишка"/Phantom Thread Даниел Калуя - „Бягай"/Get Out Гари Олдман - „Най-мрачният час" Дензъл Уошингтън - Roman J. Israel, Esq. Най-добра актриса в главна роля: Сали Хокинс, „Формата на водата" Франсис Макдорманд, „Три билборда извън града" Мерил Стрийп - „Вестник на властта" Марго Роби - „Аз, Тоня" Сирша Ронан, „Лейди Бърд" Режисура Гийермо дел Торо, „Формата на водата" Кристофър Нолан, „Дюнкерк" Джордан Пийл, „Бягай"/Get Out Грета Геруиг, „Лейди Бърд" Пол Томас Андерсън, „Невидима нишка"/Phantom Thread Операторско майсторство „Blade Runner 2049" „Най-мрачният час" „Дюнкерк" Mudbound „Формата на водата" Актьор в поддържаща роля Уилям Дефо - „Проектът „Флорида" Ричард Дженкинс - „Формата на водата" Сам Рокуел, „Три билборда извън града" Кристофър Плъмър, „Всичките пари на света" Уди Харелсън, „Три билборда извън града" Актриса в поддържаща роля Мери Джей Блайдж, Mudbound Алисън Джани, „Аз, Тоня" Лори Меткалф, „Лейди Бърд" Октавия Спенсър, „Формата на водата" Лесли Манвил, „Невидима нишка"/Phantom Thread Оригинален сценарий The Big Sick „Бягай"/Get Out „Лейди Бърд" „Формата на водата" „Три билборда извън града" Адаптиран сценарий „Призови ме с твоето име" The Disaster Artist „Логан" „Играта на Моли" Mudbound Анимация „Бебе бос"/The Boss Baby The Breadwinner „Тайната на Коко" „Бикът Фердинанд" „Да обичаш Винсент" |
Кобе Брайънт спечели "Оскар" с обяснението си в любов към баскетбола Първата изява в киното за легендата на "Лос Анджелис лейкърс" Кобе Брайънт завърши с награда от американската киноакадемия. Бившият баскетболист спечели "Оскар" за най-добър късометражен анимационен филм за "Скъпи баскетбол" (Dear Basketball). "Чувствам се по-добре, отколкото при спечелването на шампионата, ако трябва да съм честен. Лудост е да бъда тук и да се чувствам оценен", заяви Брайънт след получаването на наградата. Оскарът на Брайънт е в същата категория, в която през миналата година беше номиниран българинът Тео Ушев. Режисьор на филма е аниматорът от "Уолт Дисни" Глен Кийн. Анимацията се основава на обяснението в любов към баскетбола, с което Брайънт се раздели със спорта. Филмът включва най-добрите моменти в кариерата на петкратния шампион от NBA. |