Статутът на щатския долар като световна резервна валута вероятно ще продължи, въпреки заплахите, породени от възхода на Китай и растежа на криптовалутите, каза служител на Федералния резерв на САЩ (Фед), предаде АФП.
Доларът продължава да бъде най-широко използваната валута за международни транзакции и е на първо място сред банкнотите, държани от чуждестранни инвеститори като средство за съхранение на стойност, каза управителят на Фед Кристофър Уолър на конференция в Бахамските острови.
"Според стандартните мерки за използване на международната валута няма никаква забележима ерозия в доминирането на долара през последните няколко десетилетия. В бъдеще обаче има потенциални предизвикателства пред международния статут на долара и някои скорошни развития имат потенциала да стимулират международното използване на други валути", подчерта той на конференцията в столицата Насау.
Уолър цитира рискове, включително възхода на криптовалутите, нарастващата популярност на еврото като международна валута, усилията на Китай да стимулира международното използване на юана и ефекта, който санкциите срещу Руия биха могли да имат при раздвояването на световната икономика.
Но във всички тези случаи доларът вероятно ще се задържи на първото място, смята Уолър.
Разпространението на свързаните с долари „стабилни монети“ като средство за преместване на пари във и извън цифрови валути означава, че „криптоактивите де факто се търгуват в щатски долари“, отбеляза той.
Междувременно еврото все още бледнее в сравнение с долара, въпреки че е втората най-използвана международна валута в света, продължи Уолър, добавяйки, че китайската валута също е възпрепятствана от това, че не е свободно обменяема и от „сравнително ниското“ ниво на инвеститорското доверие в китайските институции.