Федералният резерв обяви в сряда, че е повишил основния си лихвен процент с 0,25% до 5,5%, най-високото ниво от 22 години насам, докато продължава да се бори с постоянната инфлация в икономиката на САЩ.

Въпреки че потребителските цени се понижават за 12 поредни месеца, през юни те са се увеличили с 3% на годишна база.

Въпреки че това е най-ниският годишен процент на инфлация от повече от две години, той все още е твърде висок за Федералния резерв, който се стреми да се бори с увеличения до около 2%.

Чрез повишаване на лихвените си проценти Федералният резерв се надява да направи заемите и инвестициите по-скъпи, като по този начин намали общото търсене на стоки, услуги и труд в икономиката. 

„Инфлацията остава упорито висока“, обясни Грег Макбрайд, старши вицепрезидент и главен финансов анализатор на Bankrate. „Икономиката е забележително устойчива, пазарът на труда е все още стабилен, но това може да допринася за упорито високата инфлация“, каза той. „Така че Фед трябва да натисне още малко спирачките.“

Федералният резерв отговаря за балансирането на безработицата и инфлацията. В момента нивото на безработица от 3,6% остава исторически ниско.

Фед вярва, че може да забави икономиката, за да намали инфлацията, без хората масово да губят работата си

Вместо да оставя работниците директно без работа, каза Макбрайд, Фед се стреми да намали общия брой свободни работни места спрямо безработните хора.

Преди пандемията имаше около един безработен на свободно работно място, сега те са по-малко от един. 

Въпреки че общият процент на инфлация е спаднал, има ключови категории услуги, насочени към потребителите, които не са. По-специално, една мярка за това, което стана известно като "суперосновна" инфлация, която изключва цените на храната, бензина и подслон, се задържа на 4% годишен темп на увеличение от първото тримесечие на 2021 г., според изчисленията от борда на Федералния резерв на Сан Франциско.

Тази мярка включва услуги за професионална и лична грижа, за които американците продължават да харчат много. Разходите от своя страна създават повече търсене на работници и впоследствие увеличават заплащането. 

„Мястото, където наистина не сме видели голям напредък, е в нежилищните услуги“, каза председателят на Фед Джером Пауъл този месец на събитие на Европейската централна банка в Португалия, според Bloomberg News. „Тук все още не виждаме голям напредък и причината е – едно от обясненията за това е – че разходите за труд наистина са най-големият фактор в повечето части на този сектор.“

Разбира се, по-високото заплащане е добро за работниците - и за първи път в периода след пандемията данните показаха, че заплатите, коригирани спрямо инфлацията, изпреварват инфлацията. Но бързото нарастване на темповете на увеличение на заплатите тревожи Фед, защото е свързано с по-висока инфлация.

Бизнесът ще повиши цените, ако смята, че клиентите му имат повече пари за харчене. В бележка до клиентите по-рано този месец анализатори от финансовата група Barclays нарекоха това „самоподсилваща се верига между заетост, доходи и разходи“.

Те написаха, че очакват Фед „да остане фокусиран върху забавянето на пазара на труда, за да проправи пътя за устойчиво връщане към целта за инфлация от 2%.“