Председателят на Управлението за федерален резерв (Фед) Джером Пауъл препотвърди решимостта на водената от него институция да намали основните лихви преди края на тази година, ако икономическият растеж на САЩ се запази.
Изказването на Пауъл последва днешното решение на Фед да остави основните си лихви на вече достигнатото ниво за пети пореден път, съобщи Си Ен Би Си. Така основните лихви в САЩ остават в диапазона 5,25 – 5,50 на сто, равнище, на което са от юли миналата година.
"Вярваме, че нашият лихвен процент вероятно е в своя пик за настоящия цикъл на паричната политика и че ако икономиката се развие като цяло, както се очаква, вероятно ще бъде подходящо да започнем да намаляваме лихвите в някакъв момент тази година", каза Пауъл.
Основните показатели за развитието на цените - индексът на потребителските цени и личните потребителски разходи - се повишиха както през януари, така и през февруари. Тези данни са още едно доказателство за непостоянната низходяща траектория на инфлацията. Те обаче не променят особено ситуацията с инфлацията, смята Пауъл.
"Няма да реагираме прекалено силно на данните за тези два месеца, нито ще ги игнорираме", каза още председателят на УФР.
Според него е необходимо да се търси потвърждение от нови данни, че инфлацията се доближава до целта на централната банка от 2 на сто.
"През втората половина на миналата година имахме доста ниска инфлация (…) ние търсим данни, които потвърждават ниските показатели, които имахме миналата година" и ни дават увереност, че това наистина е инфлация, която се движи по устойчив начин по пътя към 2 на сто, обясни Пауъл.
Федералният комитет за отворения пазар, определящ лихвените проценти на УФР, днес повиши оценката си за растежа на работните места в САЩ, както и за икономическия растеж. Говорейки за продължаващата сила на американския пазар на труда, Пауъл заяви, че тя не би била причина за отлагането на лихвените намаления.
"Силните нива на наемане сами по себе си не биха били причина за отлагането на намаленията на лихвите", каза той, добавяйки, че пазарът на труда не е повод за безпокойство.
По-рано Пауъл бе на мнение, че "едно неочаквано отслабване на пазара на труда може също да оправдае промяна на политиката на Фед".