Инфлацията намалява през 2023 г., увеличавайки шансовете Федeралният резерв да постигне "меко приземяване" за икономиката - сваляне на инфлацията без рецесия. След като достигна своя връх от 7,1% през 2022 г., инфлацията спадна до 3% през ноември - месец, който за всеки от основните индекси се превърна в един от най-добрите си месеци за годината, според данни от Nasdaq.

Цените обаче остават упорито високи. Проучване на Bankrate от ноември установи, че въпреки че мнозинството от работниците са получили повишения на заплатите тази година, техните доходи все още не са в състояние да се справят с инфлацията, пише newsbreak.com.

"Докато инфлацията е спаднала, най-общо казано, цените не са се понижили", каза в изявление Марк Хамрик, старши икономически анализатор на Bankrate.

Доклад на Bloomberg от 27 ноември установи, че сега закупуването на същите артикули и услуги, които преди пандемията струваха на семействата само 100 долара, сега струва 119,27 долара. Цената на хранителните стоки е нараснала с 25% спрямо нивата от януари 2020 г., а наемите - с 20%. Намаляването на инфлацията, макар и добър знак за икономиката, само показва, че цените растат с по-бавен темп, а не че самите цени падат.

Доклад: Мощните компании "усилват инфлацията" чрез увеличени маржове на печалба

Нов доклад на Института за изследване на обществената политика (IPPR) и Common Wealth идентифицира виновника зад това явление: по-високи маржове на печалба, заложени от мощни международни компании.

Енергийните компании, като ExxonMobil и Shell, и корпорациите за храни и стоки, като Kraft Heinz, отбелязаха печалби, които "далеч" изпревариха инфлацията, последвала началото на руската инвазия в Украйна. Технологичните, телекомуникационните и финансовите фирми също са имали значително увеличение на печалбата, според доклада.

Увеличението на цените в тези сектори "изостря първоначалния ценови шок, допринасяйки за по-висок пик на инфлацията и по-дългото й проточване, отколкото ако имаше по-малка пазарна мощ", се твърди в доклада.

Exxon например отчете печалби от 14,3 милиарда долара през 2019 г., преди пандемията и последвалата инфлационна среда. Компанията отчете печалба от 55,7 милиарда долара за 2022 г.

Докладът открива доказателства, че някои компании, освен да прехвърлят по-високите си разходи на потребителите, всъщност са увеличили своите маржове на печалба, "не само прехвърляйки инфлацията, но усилвайки я допълнително".

"Инфлационните шокове не могат да бъдат избегнати, но не е необходимо да продължават толкова дълго", каза Крис Хейс, главен икономист на Common Wealth, в изявление, "Нашият анализ на компаниите предполага, че много големи фирми, извън сектора на суровините, използват властта си, за да запазят своите маржове на печалба. Това тласка шоковите ефекти надолу по веригата към работниците, потребителите и трудоемките отрасли, които са по-малко способни да ги поемат."

Подобни практики, каза Хейс, освен че са несправедливи, са работили за дестабилизиране на икономиката.

"Нуждаем се от нов набор от целенасочени и стратегически макроикономически политики, за да насърчим компаниите да се държат различно и да намалят инфлацията, както сега, така и в бъдеще", каза той.