Фалитът на Silicon Valley Bank (SVB) е "учебникарски случай на лошо управление", който изисква по-строги банкови регулации, според предварително подготвените бележки на високопоставен служител на Федералния резерв, предаде АФП.

"SVB се провали, защото ръководството на банката не управляваше ефективно лихвения и ликвидния риск", заяви заместник-председателят на Фед по надзора Майкъл Бар в бележки, публикувани преди изслушване в Сената.

Той добави, че провалът ѝ "изисква задълбочен преглед на случилото се, включително на надзора на Федералния резерв над банката".

Silicon Valley се срина на 10 март, след като пое прекомерен риск, свързан с лихвените проценти, което я изложи на риск, когато Фед започна да повишава лихвените проценти, за да се справи с нарастващата инфлация. Нейният "концентриран" бизнес модел, който разчиташе в голяма степен на тясно свързана мрежа от рискови капиталисти, също я остави уязвима за масово източване на банката от страна на загрижени вложители, добави Бар в забележките.

"Банката изчакваше твърде дълго, за да се справи с проблемите си, и по ирония на съдбата закъснелите действия, които най-накрая предприе, за да укрепи баланса си, предизвикаха масово теглене на незастраховани депозити от вложители, което доведе до фалита на банката", каза той.

Бар заяви, че приемането на Закона за икономическия растеж, регулаторните облекчения и защитата на потребителите през 2019 г. е накарало Фед да намали регулациите си върху по-малките банки, включително SVB. "По-малко строгите" стандарти, въведени от Фед след приемането на подкрепения от републиканците закон, означават, че SVB е била обект на "по-рядко стрес тестване" и "по-малко строги стандарти за планиране на капитала и управление на ликвидния риск".

Неуспехът на SVB "илюстрира необходимостта да продължим работата си за подобряване на устойчивостта на банковата система". Той добави, че Фед ще предложи редица реформи за повишаване на изискванията за капитал и дългосрочен дълг за банки с размера на SVB.

"Ще трябва да подобрим нашите стрес тестове с множество сценарии, така че да обхванат по-широк спектър от рискове и да разкрият канали за разпространение на заразата, като тези, които видяхме при неотдавнашната поредица от събития", каза той и добави, че може да се наложат и промени в правилата за ликвидност, "за да се подобри устойчивостта на финансовата система".