Facebook обяви, че ще затегне контрола за хората и компаниите, които продават стоки в нейните сайтове. Социалната мрежа се е превърнала в предпочитано място за всякакви търговци и броят на недоволните клиенти расте, което провокира компанията да предприеме „всички възможни мерки".
Реакцията на компанията е по повод репортаж на изданието за множеството съмнителни търговци и недоволни потребители във Facebook. Тя признава, че в момента не взема под внимание негативните коментари за даден търговец в неговата Facebook страница. Дори и да го прави обаче, повечето търговци бързо трият отрицателните оценки.
„Затова търсим начини да следим допълнителни сигнали, които да ни помогнат да идентифицираме кои от 50-те милиона активни търговци на нашата платформа предоставят стоки и услуги, от които потребителите са недоволни. Проблемът не е само с рекламите или публикациите във Facebook, но и изживяванията, които потребителите имат с бизнесите извън Facebook. Това е сложен проблем, но работим по него и ще направим всичко възможно да гарантираме, че хората могат да имат доверие и да се наслаждават на съдържанието, което виждат във Facebook", коментира Андрю Босуорт, вицепрезидент на Facebook за рекламите и страниците в социалната мрежа.
Сред основните проблеми са кражбите на снимки от други места, погрешното представяне на продуктите и липса на метод, по който потребителите могат да се оплачат, ако са станали жертва на измама или не са доволни от получената стока.
Google вече има подобни мерки, като оценките на потребителите влияят на цените за реклама на търговеца. Ако има по-лоши оценки, рекламата в AdWords става по-скъпа. Обратното също важи - колкото по-доволни са потребителите, включително и от най-дребните детайли, толкова по-евтина става рекламата, коментира Джордан Гарнър от компанията TrustPilot. Засега Facebook не конкретизира какви мерки предвижда, нито кога ще ги въведе. Компанията уверява, че съзнава важността на проблема и няма да го пренебрегне.