Facebook прекрати забраната си за публикации, в които се твърди, че COVID-19 е създаден от хора или е произведен, политическа промяна, която отразява задълбочаващ се дебат за произхода на пандемията, която за първи път беше идентифицирана в Ухан, Китай, преди почти 18 месеца, съобщава "Уол стрийт джърнал".
По-рано бе съобщено, че трима изследователи от китайския институт по вирусология Ухан са се разболели през ноември 2019 г. и са потърсили болнична помощ, според неразкрит преди това доклад на американското разузнаване.
"В светлината на продължаващите разследвания за произхода на COVID-19 и в консултация с експерти по обществено здраве, вече няма да премахваме от нашите приложения твърдението, че COVID-19 е създаден от човека или произведен", се казва в изявление на Facebook.
Президентът Джо Байдън разпореди в сряда разузнаването да се заеме с произхода на вируса. Белият дом е подложен на натиск да проведе свое собствено разследване, след като Китай каза на Световната здравна организация, че счита, че частта от разследването на Пекин е завършена, призовавайки за усилия за проследяване на произхода на вируса, за да се премести в други страни.
По-рано този месец група от 18 видни учени призова за по-задълбочено проучване на обстоятелствата, при които се е появил вирусът, включително възможността лабораторен инцидент да го е освободил.
Китай нееднократно отрича, че вирусът е от една от лабораториите им и обвини САЩ, че преекспонира теорията за изтичането на лаборатории. В неделя китайското външно министерство се позова на заключението на ръководения от СЗО екип, след посещение в Института по вирусология в Ухан през февруари, че изтичането на лаборатория е изключително малко вероятно.
Facebook през февруари започна да забранява твърдения, че вирусът е създаден от човека или произведен като част от списък на заблуждаващи здравни твърдения, които не са разрешени.
"Продължаваме да работим със здравни експерти, за да сме в крак с променящия се характер на пандемията и редовно да актуализираме политиките си с появата на нови факти и тенденции", се казва в изявлението на Facebook.
Русия е кралица на дезинформацията, а с Иран са първите два източника на координирана фалшива дейност във Facebook, според нов доклад, публикуван от компанията, съобщава CNN.
Докладът на Facebook, показва как чуждестранни и местни оператори на тайно влияние са променили тактиката си и са станали по-усъвършенствани в отговор на усилията на компаниите за социални медии да предприемат мерки срещу фалшивите акаунти и да влияят на операции.
Facebook премахна над 150 мрежи с координирана фалшива дейност от 2017 г. насам, се казва в доклада. Двадесет и седем мрежи са свързани с Русия, а 23 с Иран. Девет произхождат от Съединените щати.
САЩ остават основната цел за кампании с чуждестранно влияние, се казва в доклада на Facebook, като се подчертават 26 такива усилия от различни източници от 2017 до 2020 г.
По време на изборите през 2020 г. обаче американските вътрешни актьори, а не чуждестранните оперативни служители, са все по-отговорни за засяването на дезинформация. В навечерието на изборите Facebook премахна толкова много американски мрежи, насочени към САЩ с така нареченото координирано неавтентично поведение, колкото и руските или иранските мрежи, се казва в доклада на компанията.
"Най-забележително е, че една от мрежите, които открихме, се управлява от Rally Forge, базирана в САЩ маркетингова фирма, работеща от името на своите клиенти, включително Комитета за политически действия Turning Point USA", се казва в доклада.
"Тази кампания привлече автентични общности и набра екип от тийнейджъри, които да водят фалшиви и дублиращи се акаунти, представящи се за несвързани избиратели, за да коментират новинарски страници и страници на политически актьори."
Тази кампания е докладвана за първи път от The Washington Post през септември 2020 г. В изявление до Post по това време говорител на Turning Point описва усилията като "искрен политически активизъм, провеждан от истински хора, които страстно поддържат убежденията, които описват онлайн, а не анонимна ферма за тролове в Русия." Тогава групата отказва коментар на СиЕнЕн.
Друга американска мрежа, която Facebook обяви, че е премахнала през юли 2020 г., има връзки с Роджър Стоун, приятел и политически съветник на бившия президент Доналд Тръмп. Мрежата поддържа повече от 50 акаунта, 50 страници и четири акаунта в Instagram. Тя има обхват, който покрива 260 000 акаунта във Facebook и над 60 000 акаунта в Instagram.
Присъствието на фалшиво и заблуждаващо съдържание в социалните медии се превърна в доминираща история, която преследва технологични платформи, включително Facebook, Twitter и YouTube след изборите през 2016 г., когато се появиха разкрития за опитите на Русия да се намеси в демократичния процес на САЩ.
Представяйки се за гласоподаватели в САЩ, насочени към избиратели с подвеждащи цифрови реклами, създаване на фалшиви новини и други техники, чуждестранните влиятелни кампании се стремят да засеят разделение в електората.
Откриването на тези кампании доведе до интензивен политически и регулаторен натиск върху Big Tech, а също така породи постоянни въпроси относно несъразмерната мощ на индустрията в политиката и по-широката икономика. Оттогава много критици призовават за разделяне на части на големи технологични компании и законодателство, уреждащо как платформите за социални медии модерират съдържанието на техните уебсайтове.
Технологични компании като Facebook реагираха, като наеха повече модератори на съдържание и установиха нови политики на платформата за фалшива дейност.
В отделно съобщение Facebook заяви, че разширява наказанията, които прилага към отделни потребители на Facebook, които многократно споделят дезинформация, развенчавана от нейните партньори за проверка на фактите.
В момента, когато потребител споделя публикация, която съдържа развенчани твърдения, алгоритмите на Facebook понижават тази публикация в споделяното съдържание, което я прави по-малко видима за другите потребители. Но според промяната, повторните нарушители може да рискуват всички техни постове да бъдат понижени.
Facebook вече е приложил общи понижения на ниво акаунт към страници и групи, които многократно споделят проверена с факти дезинформация, се казва в съобщението, но съобщението в сряда за първи път обхваща отделни потребители. (Профилите на политиците не са обхванати от промяната, тъй като политическите фигури са освободени от програмата за проверка на факти на Facebook.)
Но въпреки че Facebook подобри усилията си за модериране, много тайни доставчици на дезинформация развиха тактиката си, се казва в доклада. От създаването на по-съобразени и целенасочени кампании, които могат да избегнат откриването, до възлагане на техните кампании на трети страни, участниците в заплахите се опитват да се адаптират във все по-сложна игра на котка и мишка, според компанията.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.