Facebook продължава да е едно от най-важните неща за всеки интернет потребител. В крак с това ръководството на социалната мрежа реши, че преустановява гласуването на нови предложения по управлението на фирмата от потребителите. Това стана ясно, след като приключи гласуването на последното предложение дали да се внедри нова политика за управление на сайта, в което потребителите да нямат вече решаваща дума. Гласувалите са едва 668,500 души, като 88% от тях са били против предложените промени. За да се приеме мнението на хората обаче, трябваше да гласуват 30% от активните потребители на Facebook, или около 300 млн. души. Реално гласувалите са 0.0668%. Сега предстои анализ на гласуването от независима компания, която да потвърди, че няма злоупотреби. Когато получи потвърждението, Facebook ще обяви официалните резултати и кога ще внедри новата политика за управление на сайта.

По силата на новите промени оттук нататък Facebook няма да провежда гласувания, когато иска да промени нещо в политиката на сайта си. Вместо това ще разчита на градивни критики и коментари, които потребителите ще имат право да публикуват в специална страница. Те обаче само ще се взимат „под внимание" и няма да имат тежест в крайното решение. Като част от новостите е и интегрирането на базите данни на своите филиали и партньори. Така например потребителите на Instagram, които имат Facebook профили, ще могат да получават специализирани и профилирани за съответния човек реклами.

Колкото с по-голямо самочувствие се отнасят босовете на Facebook към потребителите, толкова повече мрежата пък не слиза от дневния ред на различните държави. Започваме с Германия. Местният регулаторен орган изпрати официална забрана на Facebook да изисква от потребителите да въвеждат истинските си имена в профилите си. Решението е следствие от новоприет закон, който разрешава на хората да използват псевдоними в интернет. До забраната се стигна, след като социалната мрежа отказа да промени политиката си и да разреши използването на псевдоними от потребителите. От дирекцията за защита на данните към провинцията Шлесвиг-Холщайн обаче контрираха, като издадоха заповед, според която Facebook трябва незабавно да разреши използването на псевдоними. От дирекцията обявяват, че е недопустимо американска компания да нарушава немските закони за защита на данните. Те изискват социалната мрежа да гарантира правата на потребителите и да се съобрази с всички точки на закона.

За момента забраната важи само в тази провинция на Германия. В страната обаче е практика някои от приетите мерки от една провинция да се прилагат и в други. Дирекцията съобщи, че вече се е свързала с колегите си от другите региони и повечето са изразили своето съгласие. До приемането на решението и от останалите региони обаче ще мине време. Причината е, че те ще изчакат да видят как ще се развият нещата в спора между Facebook и надзора. Социалната мрежа има две седмици да се подчини или да обжалва решението в съда. „Ние смятаме, че заповедта е безпочвена, прахосва парите на немските данъкоплатци и ще се борим срещу нея", се казва в изявление на Facebook.

Във Франция пък съвсем не са така войнствено настроени. Главното управление на националната полиция откри своя страница във Facebook и съобщи, че отсега нататък потребителите ще могат да подават жалби на адрес: www.facebook.com/PoliceNationale/. Страницата на службата вече е харесана от над 22 хиляди души. „С помощта на тази услуга можете да подадете жалба за посегателства срещу вашата собственост (кражба, повреда, измама) в случаите, когато не ви е известна самоличността на нападателя. Това се прави, за да се ускорят задължителните процедури", пише на страницата. Във всички останали случаи пострадалите са длъжни да подадат писмена жалба в някой от комисариатите.

Затова пък Китай дава мило и драго, за да заглуши Facebook. Страницата на мрежата е блокирана от години и единственият възможен достъп до нея от китайци досега бяха прокси-сървърите. Правителството обаче въведе нов „Велик китайски firewall", който блокира връзките със сайтовете, които са забранени от правителството. Системата е самообучаваща се, като анализира интернет трафика на съответния потребител. Тя самостоятелно открива и блокира опитите за отваряне на уебстраници, които са били забранени. Новата технология без проблеми се справя дори и с криптираните връзки, които се използват от повечето VPN системи. Така тя блокира дейността на компании, които са предлагали VPN връзки, за заобикаляне на забраните. Един от най-големите китайски телекоми - China Unicom, дори е започнал моменталното спиране на връзки, в които е засечен VPN. Сред останалите потърпевши на интернет цензурата в Китай са множество от услугите на Google, популярни новинарски портали, Yahoo, Twitter и др. Спрян е достъпът и до торент тракери и дори услуги за споделяне на снимки като Picasa.

Част от забраните се правят не само заради желанието на властите да ограничи достъпа до конкретна информация, но и с бизнес цели. Китайската търсачка Baidu например печели най-много от постоянното блокиране на Google в страната. Нейната популярност расте неимоверно и тя дори започна да мисли за международното си развитие.