За първи път от 6 месеца насам икономиката на еврозоната отбеляза ръст през януари.
Това показва проучване,
което увеличи надеждите, че Европа ще избегне рецесията тази зима.
Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) на S&P Global Flash за еврозоната се повиши до 50,2 през януари от 49,3 през декември. Число над 50 означава растеж.
Европейската икономика е облагодетелствана от по-ниската инфлация, подобрените вериги за доставки и неотдавнашното възобновяване на засегнатата от Ковид китайска икономика, което води до повишен оптимизъм за 2023 г.
"Проучването несъмнено носи добре дошли добри новини, които показват, че евентуален спад вероятно ще бъде много по-слаб, отколкото се опасявахме по-рано, и че рецесията може и да бъде избегната напълно", заяви Крис Уилямсън, главен бизнес икономист на S&P.
Той заяви, че "най-високата точка е била достигната през октомври, след което опасенията, свързани по-специално с енергийния пазар, са били смекчени от спада на цените, подпомогнати от по-топлото от обичайното време и щедрата правителствена помощ".
Уилямсън предупреди, че регионът
"в никакъв случай още не е излязъл от ситуацията", тъй като търсенето продължава да намалява, макар и с по-бавни темпове от преди.
Най-голямата икономика в зоната на единната валута, Германия, също се възползва от отслабването на натиска по веригата на доставките, което според S&P е подпомогнало производството. Тя отчете подобрение, като съставният PMI индекс се повиши от 49,0 през декември до 49,7 през януари.
Производството във Франция, където активността се определя от вътрешните потребители и услугите, обаче се понижи за трети пореден месец след по-рязък спад в активността в сферата на услугите.
Според S&P производството в останалата част от еврозоната, съставена от 20 държави след присъединяването на Хърватия през януари, също се е върнало към растеж.
Инфлацията в зоната с единна валута
остава висока - 9,2%, но спада вече два поредни месеца, стимулирана от забавянето на темпа на нарастване на цените на енергията.
Уилямсън от S&P обаче заяви, че увеличението на инфлацията при стоките и услугите ще "добави стимул за по-нататъшно затягане на паричната политика".
Миналата седмица ръководителят на Европейската централна банка Кристин Лагард заяви, че очаква икономиката на еврозоната да се представи "много по-добре" от първоначалните опасения, като очакванията са за "малко свиване" вместо за рецесия.