Европейският съюз планира ограничаване на неплатените стажове, които се считат за „форма на експлоатация на млади работници и нарушаване на техните права“. През юни евродепутатите гласуваха с голямо мнозинство да възложат на Европейската комисия да изготви законодателство, което да забрани повечето неплатени стажове в целия блок. Очаква се проектът да бъде готов в началото на 2024 г. 

Натискът на членовете на ЕП за подобряване на качеството на предлаганите стажове идва след години на кампании от групи, които посочват, че секторът остава до голяма степен нерегулиран, въпреки че скорошно проучване показва, че 78% от младежи поемат поне един стаж. Резултатът е стажантски опит, който варира изключително много; от тези, които предлагат обучение и стъпало към кариера, до други, които просто използват младите хора като форма на евтин или неплатен труд.

„Понякога наистина мисля, че е абсурдно. Как може това да е законно?“, казва Теа Ярк от Европейската конфедерация на профсъюзите. „Не може да има различни критерии за младите хора само защото са млади. Не можете да решите, че просто няма да им платите, ако извършат работата."

Нейната организация е сред онези, които предупредиха, че много стажове не отговарят на минималните стандарти, очаквани от тях. „В много от стажовете виждаме липсата на този аспект на обучение“, каза Ярк. „Няма менторство, няма надзор, няма насоки.“ 

Други ограничават възможността за напредък, като

постоянно търсят стажанти, вместо да наемат онези, които се отличават.

„Това, което виждаме, е, че много пъти те всъщност заместват работните места на начално ниво“, каза Ярк.

Проучванията показват, че младите хора харчат средно по 1028 евро на месец, за да покрият разходите си за живот по време на стажове, отбеляза Марк Макналти от Европейския младежки форум. 

„Неплатените стажове възпират цяло поколение, докато работодателите се радват на плодовете на безплатния труд“, каза той.

Тези от семействата, които могат да им помогнат да поемат тези разходи, имат предимство, което им позволява по-голям достъп до сектори като медиите и НПО, където неплатените стажове са широко разпространени. Един 24-годишен младеж, който наскоро завърши стаж в НАТО, разказа за изненадата си, когато разбра, че всички стажанти, включително и той, са от привилегирован произход.

„Наистина не е всеобхватно“, каза той. „Всички стажанти имаха еднакво ниво на финансова сигурност.“

Доклад от 2023 г. предполага, че младите хора от уязвими среди, независимо дали са хора с увреждания, мигранти или израснали в домакинства с един родител, е осем пъти по-малко вероятно да могат да си позволят да поемат неплатен стаж, каза Мария Родригес Алкасар, президент на Европейският младежки форум.

„Неплатените стажове наистина се превърнаха в бариера за социалната мобилност на младите хора“, каза тя. Някои допълват стажовете с часове платена работа и живеят с това, което Родригес Алкасар описа като бюджет „само за юфка рамен“. 

„Те основно работят толкова дълги часове, че надвишават европейското ограничение за работно време“, каза тя. „И, разбира се, това им причинява стрес и също така влияе върху чувството им за самоуважение.“

През последните години

няколко държави в ЕС се опитват да премахнат неплатените стажове.

През 2014 г. Франция въведе разпоредби относно стажовете и ограничи неплатените стажове до максимум два месеца, докато Румъния изисква компаниите да плащат стипендия на стажантите от 2019 г. насам. 

Кампаниите описват разпоредбите като начало, но посочват вратички, които позволяват на някои да продължат да заобикалят правилата. Техните надежди сега са възложени на Европейската комисия, тъй като тя изработва директива, която ще определи минимални стандарти за повечето стажове в целия блок, с изключение на тези, предприети като част от академични програми, и се стреми на стажантите да се плаща поне минималната заплата във всяка държава.

Членовете на ЕП също така изрично посочиха, че стажовете трябва да станат по-достъпни за хората с увреждания и тези от уязвими среди. Въпреки че директивата ще бъде обвързваща, ще бъде оставено на държавите-членки да решат как ще постигнат целите, заложени в директивата, каза говорител на ЕС.

Проектозаконът, който се очаква да бъде завършен в началото на 2024 г., ще постави началото на надпревара с времето, каза Родригес Алкасар, тъй като Европейският парламент се стреми да го одобри преди изборите през юни. „Това е огромна стъпка за осигуряване на по-добро включване в отворения пазар на труда“, каза тя. „Младите хора плащат за тези неплатени стажове със собственото си здраве и благополучие.“