Българските власти са задължени да издадат лична карта или паспорт на дете, имащо акт за раждане с вписани в него две майки, който е издаден от друга държава членка, независимо че България не е издала акт за раждане на детето, съобщава "Дневник".
Това постанови Съдът на Европейския съюз в Люксембург по казуса, станал известен като "Бебе Сара", става известно от прессъобщение на институцията. В него две жени, една от които българка, сключва брак с друга жена с гражданство от Великобритания. След като им се ражда момиченце, български власти отказват да издадат документ на детето, защото родителите му са еднополова двойка, а това противоречало на обществения ред. В Испания, където детето е родено, то е записано като дете на две майки.
Казусът стигна до съда, след като двете жени обжалваха отказа на общинските власти да издадат документ пред Административния съд в София. Оттам изпратиха преюдиционално запитване дали разпоредби от договора за Европейския съюз задължават държава членка да състави акт за раждане с цел получаването на документ за самоличност от дете, гражданин на тази държава членка, чието раждане в друга държава членка е удостоверено с акт за раждане там в съответствие с националното право и посочва като майки на това дете гражданка на първата от тези държави членки и нейната съпруга, без да уточнява коя от двете жени е родила детето.
Според съда "държавата членка, на която това дете е гражданин, е задължена, от една страна, да му издаде карта за самоличност или паспорт, без да изисква предварително съставяне на акт за раждане от своите национални власти, както и, от друга страна, да признае, също както всяка друга държава членка, издадения от приемащата държава членка документ, който позволява на това дете заедно с всяко от посочените две лица да упражнява правото си свободно да се движи и да пребивава в рамките на територията на държавите членки".
Правната помощ на двете жени се осъществява от адвокат Деница Любенова от ЛГБТИ организация "Действие".
"Решението на СЕС е изцяло съобразено с принципите, на които е изграден Европейският съюз, а също и с досегашната практика на съда, а именно, че всички европейски граждани следва да бъдат третирани еднакво. България е длъжна да признае правната връзка на Сара с двете й майки. България не може да се позовава на националната си и конституционна идентичност и обществения ред, за да дерогира основни права на гражданите на ЕС. Детето Сара, казва Съдът на ЕС, е наследник на българската и великобританската си майка, както и двете майки взаимно имат право да се наследяват", казва Любенова, цитирана в прессъобщение за делото.
Преюдициалното запитване позволява на държавите членки в рамките на спор, с който са сезирани, да се обърнат към съда с въпрос относно тълкуването на правото на съюза или валидността на акт на съюза. Съдът не решава националния спор. Запитващият съд спира делото, което разглежда, до произнасянето на съда и след това трябва да се произнесе в съответствие с решението. Това решение обвързва по същия начин останалите национални юрисдикции, когато са сезирани с подобен въпрос.
България е длъжна да признае правната връзка на Сара с двете й майки. България не може да се позовава на националната си и конституционна идентичност и обществения ред, за да дерогира основни права на гражданите на ЕС
Двете жени, едната от които българка - с инициали В.М.А, сключва брак с друга жена с гражданство от Великобритания, но родена в Гибралтар. На 9 декември 2019 г. в Испания им се ражда дете - Сара. Момичето получава акт за раждане, в който са вписани двете й майки, но без да се уточнява коя е биологичната майка на детето. На момиченцето е отказано и британско гражданство, защото по действащите закони на Великобритания гибралтарската му майка не може да предаде гражданство.
На 29 януари 2020 г. българската майка подава документи за издаване на акт за раждане на Сара в България, за да може тя да придобие българско гражданство. Столичната община указва на В.М.А да предостави доказателства, съдържащи информация относно произхода на детето по отношение на неговата биологична майка. След като тя отказва да предостави такава информация, на 5 март 2020 г. Столична община - район Панчарево, отказва да издаде акт за раждане на бебето Сара, позовавайки се на факта, че две майки не могат да имат биологично дете и че издаването на такъв акт за раждане би противоречал на обществения ред, тъй като България не признава браковете на лица от един и същ пол, сключени в чужбина.
Решението на Столичната община беше обжалвано пред Административен съд София-град. На 2 октомври 2020 г. Административен съд София-град решава да спре делото пред АССГ и да изпрати преюдициално запитване с четири въпроса до Съда на Европейския съюз.
Съдът приема, че българските власти трябва да издадат документ за самоличност на момиченцето, което има две майки, защото е задължение на всяка държава членка да позволи на своите граждани правото на свободно придвижване и пребиване в рамките на Европейския съюз.
"В случая задължението на държава членка, от една страна, да издаде документ за самоличност на дете, гражданин на тази държава, родено в друга държава членка, чийто акт за раждане, съставен в тази друга държава членка, посочва като негови родители две лица от един и същ пол, и от друга страна, да признае връзката на произход между това дете и всяко от тези две лица при упражняването от детето на правата му по член 21 ДФЕС и свързаните с него актове на вторичното право, не нарушава националната идентичност, нито застрашава обществения ред на тази държава членка", пише още съдът, цитиран в прессъобщение за делото.
Според институцията подобно задължение не предполага "съответната държава членка да предвиди в националното си право лица от един и същ пол да имат качеството родители или да признае за цели, различни от упражняването на правата, които това дете черпи от правото на съюза, връзката на произход между посоченото дете и лицата, които са упоменати като негови родители в акта за раждане, съставен от властите на приемащата държава членка".
Според съда "да се лиши детето от връзката с единия от родителите си при упражняване на правото си на свободно движение или да се направи упражняването на това негово право невъзможно или прекалено трудно, поради това че неговите родители са от един и същ пол, обаче е в разрез с основните права, гарантирани с членове 7 и 24 от хартата".
В прессъобщението на ЛГБТИ организацията "Действие" се цитират и родителите на малкото момиченце.
"Развълнувани сме от решението и нямаме търпение да получим документите на Сара и най-накрая да можем да видим семействата си след повече от 2 години. За нас е важно да бъдем семейство не само в Испания, но и във всяка страна в Европа и накрая това може да се случи", коментират майките.
За тях това е дългоочаквана крачка напред за нас, "но и огромна стъпка за всички ЛГБТИ семейства в България и Европа".