Европейският парламент одобри първия в света набор от всеобхватни правила за регулиране на криптовалутите с надеждата да защити инвеститорите от злоупотреби и манипулации, съобщи пресслужбата на институцията.

Държавите - членки на ЕС, подкрепиха законодателството, обхващащо криптоактивите, които включват криптовалути като биткойн, етериум и други търгувани токени, чиято стойност е обезпечена чрез блокчейн технология, като например NFT (виртуален сертификат за собственост над дадено физическо или виртуално нещо – бел.ред.).

Европейският съюз одобри първите в света правила за проследяване на трансфери на криптоактиви, предотвратяване на изпирането на пари, както и общи правила за надзор и защита на клиентите, се казва в прессъобщение на европарламента.

Евродепутатите одобриха с 529 гласа "за", 29 "против" и 14 "въздържал се" първия законодателен акт на ЕС за проследяване на трансфери на криптоактиви като биткойни и токени за електронни пари. Текстът, който беше предварително договорен от преговарящите от Парламента и Съвета през юни 2022 г., има за цел да гарантира, че криптопреводите, както е при всяка друга финансова операция, винаги могат да бъдат проследени и подозрителните трансакции да бъдат блокирани.

Така нареченото "правило за пътуване", което вече се използва в традиционните финанси, в бъдеще ще обхваща и трансферите на криптоактиви. Информацията за източника на актива и неговия получател ще трябва да "пътува" заедно с трансакцията и да се съхранява от двете страни на трансфера.

Законът ще обхване и трансакциите над 1000 евро от т.нар. самостоятелно управлявани портфейли (адрес на портфейл за криптоактиви на частен потребител), когато те взаимодействат с управлявани портфейли, поддържани от доставчици на услуги за криптоактиви. Правилата не се прилагат за трансфери от лице на лице, извършвани без доставчик или между доставчици, действащи от свое име.

Единни пазарни правила на ЕС за криптоактиви

Пленарната сесия даде окончателна зелена светлина и на новите общи правила за надзора, защитата на потребителите и екологичните изисквания към криптоактивите, включително криптовалутите (MiCA). Законопроектът, договорен неофициално със Съвета през юни 2022 г., включва предпазни мерки срещу манипулиране на пазара и финансови престъпления.

MiCA ще обхваща криптоактиви, които не са регулирани от съществуващото законодателство в областта на финансовите услуги. Основните разпоредби за лицата, които емитират и търгуват с криптоактиви (включително токени за референтни активи и токени за електронни пари), обхващат прозрачността, оповестяването, разрешаването и надзора на сделките. Потребителите ще бъдат по-добре информирани за рисковете, разходите и таксите, свързани с техните операции. Освен това новата правна рамка ще подкрепи интегритета на пазара и финансовата стабилност, като регулира публичното предлагане на криптоактиви.

Накрая, договореният текст включва мерки срещу манипулирането на пазара и за предотвратяване на изпирането на пари, финансирането на тероризма и други престъпни дейности. За да се противодейства на рисковете от изпиране на пари, Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) следва да създаде публичен регистър за неотговарящите на изискванията доставчици на услуги за криптоактиви, които извършват дейност в Европейския съюз без разрешение.

За да се намали високият въглероден отпечатък на криптовалутите, значимите доставчици на услуги ще трябва да оповестяват потреблението си на енергия.

Щефан Бергер (ЕНП, Германия), водещ евродепутат за регламента MiCA, заяви: "Това поставя ЕС в челните редици на токен икономиката с 10 000 различни криптоактиви. Потребителите ще бъдат защитени от измами и мошеничества, а секторът, който пострада от срива на FTX, ще може да си възвърне доверието. Потребителите ще разполагат с цялата информация, от която се нуждаят, а всички основни рискове около криптоактивите ще трябва да бъдат наблюдавани. Гарантирахме, че оповестяването на въздействието върху околната среда ще бъде взето предвид от инвеститорите в криптоактиви. Този регламент носи конкурентно предимство за ЕС. Европейската индустрия на криптоактивите разполага с регулаторна яснота, която не съществува в страни като САЩ."

Следващи стъпки

Сега текстовете ще трябва да бъдат официално одобрени от Съвета, преди да бъдат публикувани в Официалния вестник на ЕС. Те ще влязат в сила 20 дни по-късно.

С приемането на този законодателен акт Парламентът отговаря на очакванията на гражданите за определяне на предпазни мерки и стандарти за използването на блокчейн технологията.

Криптосекторът бе разтърсен от краха на криптоборсата FTX и други високопрофилни фалити, които смъкнаха цените на криптовалутите, въпреки че налице е възстановяване от началото на годината.