Европейската комисия иска да прекрати механизма за сътрудничество и проверка (МСП) за България и Румъния.

Това заяви заместник-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова при представянето на годишните доклади за върховенството на закона за страните-членки.

„Последните доклади за България през 2019 г. и за Румъния през 2022 г. Европейската комисия вече заключи, че двете държави са постигнали достатъчен напредък в изпълнението на ангажиментите с присъединяването им към ЕС за Шенген и че всички показатели по механизма за сътрудничество и проверка са изпълнени в задоволителна степен“, заяви тя.

„За да приключим този механизъм, Комисията трябва да приеме решение за отмяна на решението на Комисията от 2006 г., след като разгледа констатациите на Съвета и Европейския парламент. Това е последният етап, който стартира днес. Комисията уведоми Съвета, ние изпратихме писмо, както и Европейския парламент за намерението да закрие механизма за сътрудничество и проверка за България и Румъния, който ще бъде заместен от годишния цикъл за върховенството на закона, добави Йоурова.

Тя сподели, че

до 25 август ще излязат констатациите на Съвета.

„Докладът за върховенството на закона е един вид стандартна оценка, стандартна работа, с която ние правим оценка на всички държави-членки, включително България и Румъния, съгласно убежденията на Комисията. Без доклада може би решението би било по-трудно, но знаем, че сега остават някои неща да бъдат направени както в Румъния, така и в България, но и в други европейски страни.

Представителят на ЕК уточни, че от двете държави трябва да има малко по-активен разяснителен характер, за да убедят другите страни, че са напълно готови.

Еврокомисарят Рейндерс добави към думите на своя колега, че „сега ще преценим дали не е възможно да се направи една стъпка по-напред, да се разработи капацитет за приемането на законите и прилагането им“.

„Имаме ясно дефиниране на оценката, на прилагането на препоръките от миналата година и новите препоръки. Ще видите, че продължаваме да настояваме за много реформи. Надяваме се, че с новата политическа ситуация ще бъде по-лесно да се приемат някои реформи в парламента“, заключи той.