Държавите в Европа са изправени пред недостиг на препарата ремдесивир, който се използва за лечение на COVID-19. За това сигнализираха министри в различни европейски страни. Причината за ситуацията е това, че много големи количества от лекарството, производство на компанията „Gilead", са продадени на американския пазар.
Миналия месец САЩ подписаха сделка с „Gilead“ за купуване на над 500 000 дози, което е по-голямата част от производството на компанията. За сравнение - през юли страните от ЕС и Великобритания (с общо население около 500 млн. души), осигуриха дози ремдесивир на 30 000 пациенти, пише „Сега“.
"Има недостиг на ремдесивир, обяви говорителят на нидерландското министерство на здравеопазването Мартин Янсен, като добави, че все пак там се надяват на нови доставки.
"Поради нарастващия брой пациенти, приети в болници, търсенето на ремдесивир нараства драстично", каза още Янсен.
Полският му колега Адам Ниедзелски пък каза, че лекарството не се предлага в някои болници. Последната доставка на ремдeсивир за Полша е пристигнала миналия петък.
Доказано е, че антивирусният препарат ускорява възстановяването при най-тежките случаи на инфекция с коронавируса. Заедно с кортикостероида "дексаметазон те са единствените лекарства, одобрени в Европа за лечение на COVID-19. И двете се даваха на американския президент Доналд Тръмп, който се лекува и с експериментален коктейл от антитела.
В опит да овладее възможната крида Европейската комисия съобщи, че е сключила допълнителен рамков договор за доставка на ремдесивир. ЕК е договорила нови количества, достатъчни за лечението на 500 000 болни.
Достъп до лекарството под името "Виклъри" (Veklury) ще имат всички държави от ЕС, както и Норвегия, Исландия, Великобритания, Албания, Северна Македония, Черна гора, Сърбия, Косово и Босна и Херцеговина. Ако доставените количества не достигат, ЕК ще разпределя лекарството по правила, определени от европейския център за предотвратяване и овладяване на болестите.
Проблемът в Европа е, че броят на хоспитализираните се увеличава, макар все още в повечето страни да е по-малък от този през пролетта. Затова ред страни въвеждат наново строги ограничения.
Във Франция са регистрирани над 10 000 новозаразени за денонощие. Париж и предградията му остават в режим на най-висока степен на опасност от зараза. През следващите 2 седмици заведенията ще работят при строг санитарен контрол и намалено работно време. Затворени са и спортните зали.
Нови ограничения има и в Белгия - от петък кафенетата и баровете в цялата страна ще затварят в 23:00 ч. Мярката вече е в сила в Брюксел.
В Германия Франкфурт и Берлин въвеждат вечерен час до 31 октомври. Всички заведения за хранене, баровете и повечето магазини ще трябва да бъдат затворени от 23 до 6 ч сутринта.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.