Евродепутатите от работната група за медиите поискаха в писмо вътрешният министър Христо Терзийски да нареди разследване за атаката срещу журналиста Димитър Кенаров по време на протестите и за други случаи на полицейско насилие срещу представители на медиите. "Ние, евродепутатите, ви пишем, за да призовем за пълно, цялостно и безпристрастно разследване на предполагаемата атака на българската полиция срещу Димитър Кенаров, журналист на свободна практика, на 2 септември", започва писмото. Цитират се сигнал от Платформата за насърчаване на защитата и безопасността на журналистите към Съвета на Европа и сведения, че Кенаров е ритан в главата от полицаи по време на протестите в София.

Кенаров заяви, че на 2 септември е бил притиснат до стена на сграда от полицаи, докато правел снимки заедно с други колеги, въпреки че надписът на маската му сочел, че е журналист, и след това бил задържан и влачен през площада до стълбите на парламента. Той по-късно написа във "Фейсбук", че е бил ритан от поне двама полицаи, основно по главата и лицето, задържан с белезници и влачен, а апаратът му е взет, счупен и хвърлен на земята, въпреки че няколко пъти се легитимирал като журналист. Въпреки представянето на журналистическа карта е преместен в полицейски микробус, където е държан час, а след това е откаран в 5-о РПУ, без заповед за задържане и без достъп до адвокат. "Призоваваме ви за незабавно и пълно разследване на тези твърдения и да се потърси сметка на отговорните," продължава писмото.

Споменават се поименно още два случая. Единият е на Николай Дочинов, фотожурналист в АФП, удрян с палки по гърба, а и фотоапаратът му е повреден, по време на протестите, според информацията, достигнала до работната група. Николай Минков от Българската национална телевизия е бил напръскан с лютив спрей заедно с няколко други журналисти и телевизионни екипи и "някои журналисти твърдят, че тези действия са заради журналистическата им работа". "Всички твърдения за малтретиране и насилие срещу журналисти трябва да бъдат незабавно разследвани" и да се вземат "незабавни стъпки, за да се гарантира, че всички журналисти, отразяващи протестите и публични събития, могат да го правят в безопасност и независимост и с пълната защита на закона".