„Орбител 901“, който е получил първия есемес, е тежал 2.1 кг
Може и да сте пропуснали тази новина, но миналата неделя есемесът стана на 25 години. Първото текстово съобщение е било изпратено на 2 декември 1992 г. от британския инженер Нийл Рапуърт до Риджард Джарвис, един от шефовете на британския телеком „Водафон", който по това време е бил на коледното тържество на компанията в Нюбъри, Англия. Нийл Папуърт е набрал текста на съобщението на персоналния си компютър и го изпратил на мобилния телефон на Джарвис „Орбител 901". Мобилен в случая звучи малко евфемистично - апаратът е тежал внушителните 2.1 кг и е приличал досущ на стационарен телефон. Текстът на съобщението е бил „Меггу Christmas". Джарвис нямало как да благодари за SMS-а, защото тогава телефоните все още не са имали възможност да изпращат текстови съобщения. Можели са само да ги четат.
Въпреки че Папуърт се определя за „бащата на есемеса", технологията, която стои зад възможността да се изпращат букви, цифри и знаци по телефона, е по-стара. За неин създател е смятан финландецът Мати Маконен, който я обявява на телекомуникационна конференция през далечната 1984 г. Но идеята му е трябвало да измине дълъг път, преди да стане част от съдържанието на мобилните мрежи. Като начало тя е вградена в стандарта GSM, който тогава се е борел с други технологии за надмощие в мобилните мрежи. Самият Маконен смята, че технологията става реалност чак през 1994 г., когато моделът 2010 на „Нокиа" прави достъпно за всеки изпращането на есемеси. Любопитна подробност е, че Маконен не патентова идеята за есемеса, така че никога не е спечелил пари от права върху нея. През 2008 г. той става лауреат на наградата за иновации на вестник „Ди икономист" за работата си по стандарта за текстови съобщения.
А самата технология в рамките на GSM стандарта е разработена от инженерите Фридхелм Хилебранд и Барнар Жилбер през 1985 г. Те дават и ограничението от 160 знака за изпращане в едно съобщение, смятайки ги за напълно достатъчни за онова време. То е валидно и до днес, но се отнася само до съобщенията, изпратени на латиница. Ако пишете на кирилица, ограничението е още по-голямо - 70 знака, защото стандартът изисква всяка кирилска буква да се „преведе" от самата технология с няколко латински, за да се изпрати, което заема повече пространство.
Днес има много по-съвършени методи за комуникация от скромния SMS, но въпреки това проучванията показват, че над 97% от потребителите на мобилни мрежи активно използват текстовите съобщения. Смята се, че всекидневно се изпращат повече от 20 милиарда.