В понеделник лидерите на ЕС най-накрая се споразумяха за забрана на вноса на руски петрол за 27-те страни членки, съобщи председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, цитиран от Ройтерс. Той писа в Twitter, че забраната ще обхване незабавно повече от две трети от вноса на петрол от Русия, "като по този начин се ограничи голям източник на финансиране за нейната военна машина".
Частичното ембарго обхваща само руския петрол, внасян по море, като се допуска временно изключение за вноса, доставян по тръбопроводи.
Лидерите на ЕС, които се срещнаха в Брюксел, се договориха също така за още санкции срещу Москва - да прекъснат достъпа на най-голямата руска банка Сбербанк до системата SWIFT и да забранят още три руски държавни радио- и телевизионни оператори, добави Мишел.
Лидерите на страните от ЕС ще се срещнат и във вторник, за допълнително обсъждане на мерките срещу руската агресия в Украйна.
Първоначално предложението на служителите на ЕС преди около месец бе присъединяване към САЩ в петролното ембарго като част от шестия пакет санкции срещу русия, но това бе осуетено от няколко държави като Унгария, която е много зависимо от руския суров петрол. Според коментара на официални лица от ЕС спирането на морския внос на петрол ще покрие две трети от вноса на тази суровина от Русия.
Унгарският премиер Виктор Орбан даде да се разбере, че може да подкрепи новите санкции само ако бъде гарантирана сигурността на доставките на петрол за страната му. Страната, която няма излаз на море, получава над 60 процента от петрола си от Русия и зависи от суровия петрол, който идва по тръбопровода "Дружба" от съветската епоха.
Унгария, която е начело на група държави от ЕС, включваща Словакия, Чехия и България, разчита в голяма степен на Русия за енергия и не може да си позволи да спре вноса. В допълнение към нуждата си от руски петрол, Унгария получава 85 процента от природния си газ от Русия.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен първоначално омаловажи шансовете за пробив по време на срещата на върха. Но лидерите постигнаха компромис, след като украинският президент Володимир Зеленски ги призова да прекратят "вътрешните спорове, които само подтикват Русия да оказва все по-голям натиск върху цяла Европа".
Фон дер Лайен заяви, че наказателният ход "ефикасно ще намали около 90 процента от вноса на петрол от Русия в ЕС до края на годината“.
ЕС е най-големият купувач на руски енергоизточници, а суровият петрол съставлява 27% от целия им внос в блока през 2021 година, показват данните от Евростат. ТОва е около 2,4 милиона барела дневно. Около 35% от това количество петрол се доставя по тръбопроводи в ЕС.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.